Czy warto skorzystać z usług biura tłumaczeń?

W dobie globalizacji i rosnącej mobilności tłumaczenia językowe stały się koniecznością. Przekazywanie informacji w różnych językach jest niezbędne zarówno dla osób prywatnych, jak i firm działających na międzynarodowym rynku. Chociaż wiele …

Transport drogowy – co to?

Transport drogowy to jeden z kluczowych elementów współczesnej logistyki. W dobie globalizacji i rosnącego znaczenia handlu międzynarodowego, znaczenie tego sektora stale wzrasta. Ale co to jest transport drogowy? Aby dokładnie zrozumieć …

Elektroniczny obieg dokumentów – co to jest?

Elektroniczny obieg dokumentów to pojęcie, które zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym cyfrowym świecie. Coraz więcej firm i instytucji przechodzi na cyfryzację swoich procesów, w tym przepływu dokumentacji. Ale co to jest …

materiały

Materiały eksploatacyjne są stałą częścią życia każdego człowieka. Niestety, często okazuje się, że tak naprawdę nie wiadomo, czym dokładnie są materiały podlegające eksploatacji. Kojarzone zazwyczaj z drukarkami lub samochodami są jedynie częścią bogatej klasyfikacji tego, co to są materiały eksploatacyjne. Jak zatem je odróżniać, w jaki sposób je dzielić i co może być ich przykładem stosowanym na co dzień?

 

Co to są materiały eksploatacyjne?

Pytanie, czym są materiały eksploatacyjne, może zmylić nawet osoby, które regularnie ich używają. W rzeczywistości materiałami tego typu określane jest wszystko, co się zużywa, kończy i wymaga regularnej wymiany podczas eksploatacji i konserwacji różnorodnych urządzeń, czy podczas pracy w określonych warunkach.

Obecnie najpopularniejszymi materiałami eksploatacyjnymi jest sprzęt biurowy i urządzenia drukujące, dzięki którym pojawiły się produkty eksploatacyjne do drukarek. Stosowanie skomplikowanych urządzeń i narzędzi, wysokie wymagania higieniczne, np. w branży kosmetycznej, wprowadziły to hasło i mocno utrwaliły je w leksykonie sprzedawców i konsumentów.

 

Klasyfikacja materiałów eksploatacyjnych

Mówiąc o nich, warto wspomnieć o najbardziej znanych i stosowanych klasyfikacjach, z którymi każda osoba ma do czynienia ze względu na rodzaj działalności, kariery zawodowej, świadczenie różnych usług. Wymieniane są m.in.:

 • Materiały biurowe;
 • Materiały budowlane;
 • Materiały motoryzacyjne;
 • Materiały medyczne;
 • Materiały eksploatacyjne w gabinetach kosmetycznych;
 • Materiały domowe.

Co ciekawe, niektóre przedsiębiorstwa i firmy nie wydają pieniędzy na takie rzeczy, jeśli np. produkty i materiały można wysterylizować i ponownie wykorzystać. Jednak oszczędności są w tym rejonie wątpliwe.

Pracownicy budowlani mogą sobie pozwolić na wiertła niskiej jakości, jednakże w pełnoprawnych pracach budowlanych nie może mieć to miejsca. Z tego względu klasyfikacja materiałów eksploatacyjnych jest ważnym ruchem, który zobowiązuje usługodawców do stosowania wyłącznie certyfikowanych i wysokojakościowych materiałów od sprawdzonych producentów.

 

Materiały eksploatacyjne – przykłady produktów

Skoro wiadomo już, jak klasyfikować materiały eksploatacyjne, jakie przykłady tego typu produktów można znaleźć w danej kategorii?

 

W salonie kosmetycznym

Do czyszczenia sprzętu, dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym stosuje się medyczne materiały eksploatacyjne:

 • Płyny dezynfekujące i tabletki chlorowe do przygotowania roztworów;
 • Kompozycje zawierające alkohol do oczyszczania skóry.

Ponadto istnieją specjalnie materiały eksploatacyjne tylko i wyłącznie do salonów. Jednorazowe ochraniacze na obuwie, ręczniki, prześcieradła, serwetki, nakrycia głowy. Każdy specjalista ma swój własny zestaw tego typu materiałów:

 • Fryzjer – używa szamponów, balsamów, maseczek i olejków do włosów. Spinki do włosów, lakier są podstawami;
 • Masażystka, kosmetyczka i manikiurzysta – używają specjalnych torebek do sterylizacji narzędzi, płatków kosmetycznych, pilników do paznokci itp.

 

W biurze

Meble, sprzęt biurowy i komputery są niezbędne do udanej pracy w biurze. Oprócz nich obowiązkowe jest również zastosowanie materiałów, takich jak:

 • Papier do drukarki;
 • Wkłady;
 • Tonery i tusz;
 • Karteczki samoprzylepne;
 • Długopisy;
 • Gumki;
 • Taśma klejąca;
 • Papier fotograficzny.

Przy zakupie sprzętu biurowego należy upewnić się, że materiały eksploatacyjne są do niego dostępne, aby nie pojawiły się zbędne przerwy w pracy.

 

W budownictwie

W budownictwie także znajduje się szereg materiałów eksploatacyjnych, które są wykorzystywane do poprawnego wykonania prac. Cement wysokiej jakości, farba odporna na zmiany temperatury, folia PET, szpachle, wiertła do wiertarek – to wszystko jest ważnymi elementami materiałów stosowanych w miejscu budowy.

 

Materiały eksploatacyjne – czym one są?

Tak samo, jak w branży biurowej, budowlanej czy kosmetycznej, także w domu należy dbać o materiały eksploatacyjne. Detergenty do pralek i zmywarek, artykuły higieniczne, ściereczki do ekranów to tylko przykłady. Oprócz nich, w domu znajdują się także materiały typowo biurowe, jak np. wkłady do drukarek, aż po materiały eksploatacyjne stosowane na budowie – szpachle, czy pędzle do farb.

Zatem można śmiało powiedzieć, że we wszystkich dziedzinach życia człowieka otaczają go materiały eksploatacyjne. Począwszy od kosmetyków, artykułów higienicznych, papierniczych, po części zamienne do urządzeń elektrycznych i produkty do konserwacji samochodów.