Czy warto skorzystać z usług biura tłumaczeń?

W dobie globalizacji i rosnącej mobilności tłumaczenia językowe stały się koniecznością. Przekazywanie informacji w różnych językach jest niezbędne zarówno dla osób prywatnych, jak i firm działających na międzynarodowym rynku. Chociaż wiele …

Transport drogowy – co to?

Transport drogowy to jeden z kluczowych elementów współczesnej logistyki. W dobie globalizacji i rosnącego znaczenia handlu międzynarodowego, znaczenie tego sektora stale wzrasta. Ale co to jest transport drogowy? Aby dokładnie zrozumieć …

Elektroniczny obieg dokumentów – co to jest?

Elektroniczny obieg dokumentów to pojęcie, które zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym cyfrowym świecie. Coraz więcej firm i instytucji przechodzi na cyfryzację swoich procesów, w tym przepływu dokumentacji. Ale co to jest …

rolnictwo

Regulatory wzrostu roślin (nazywane również hormonami roślinnymi) to organiczne związki inne niż składniki odżywcze, które modyfikują procesy fizjologiczne roślin oraz mają głęboki wpływ na wzrost i różnicowanie komórek roślinnych, tkanek i organów. Regulatory wzrostu roślin ozdobnych pełnią funkcję posłańców chemicznych w komunikacji międzykomórkowej. Działają one wewnątrz komórek roślin, stymulują lub hamują określone układy enzymatyczne i pomagają regulować metabolizm. Zwykle są one aktywne na bardzo niskim poziomie stężenia w roślinach.

Po raz pierwszy rozpoznano ich znaczenie w latach 30. XX wieku – to właśnie wtedy odkryto naturalne i syntetyczne związki zmieniające funkcje, kształt i wielkość roślin.

Regulatory wzrostu roślin – do czego są wykorzystywane?

Obecnie konkretne regulatory wzrostu roślin najczęściej wykorzystywane są do:

  • modyfikowania tempa wzrostu roślin na różnych etapach rozwoju,
  • zapobiegania owocowaniu przed zbiorami,
  • synchronizacji lub przyspieszenia dojrzałości roślin w celu ułatwienia zbioru mechanicznego.

Rodzaje regulatorów wzrostu

Regulatory wzrostu roślin ozdobnych mogą występować w dwóch postaciach:

  • naturalny regulator wzrostu roślin – jest to związek chemiczny (hormon) wytworzony przez roślinę w sposób naturalny w jej wnętrzu,
  • syntetyczny regulator wzrostu roślin – to związek chemiczny wytworzony przez człowieka na wzór naturalnego hormonu roślinnego.

Większość hormonów wzrostu, naturalnych i syntetycznych, zalicza się do jednego z następujących rodzajów:

Auksyny

Przede wszystkim kontrolują wzrost poprzez powiększenie komórek. Mogą działać zarówno jako stymulatory, jak i inhibitory wzrostu części roślin (pędów, pąków i korzeni). Auksyny są syntetyzowane w wierzchołkach łodygi i korzenia i transportowane przez oś rośliny.

Gibereliny

Głównym efektem działania giberelin w roślinach jest wydłużenie łodygi i kwitnienie. Są one również w znacznym stopniu zaangażowane w mobilizację rezerw bielma podczas wczesnego wzrostu zarodka i kiełkowania nasion.

Cytokininy

Stymulują podział komórek, ich powiększenie, starzenie się  oraz odpowiedzialne są za transport aminokwasów w roślinach. Są w stanie stymulować podział komórek i wpływać na tworzenie pączków i pędów.

W celu regulacji wielu procesów wzrostu roślin i różnicowania komórek na określone części roślin potrzebne są różne proporcje i stężenia wszystkich trzech wymienionych hormonów roślinnych. Wszystkie te regulatory wzrostu roślin ozdobnych współpracują ze sobą, koordynując wzrost i rozwój komórek. Do regulatorów wzrostu można zaliczyć również inhibitory i etylen.

Inhibitory

Reprezentują szeroki asortyment związków chemicznych produkowanych przez roślinę, z czego każdy hamuje działanie specyficznych enzymów. Ponieważ komórka roślinna może zawierać aż 10 000 różnych enzymów, wewnątrz komórki roślinnej może działać wiele różnych inhibitorów.

Etylen

Jest produkowany przez roślinę i ma różnorodny wpływ na procesy komórkowe. Współdziała z auksynami w celu regulacji wielu procesów metabolicznych. Na rynku dostępnych jest wiele produktów służących do opryskiwania roślin w celu uwolnienia etylenu. Mają one korzystny wpływ na uprawę, wzrost i plony roślin. Zazwyczaj te produkty mają za zadanie:

  • stymulować kiełkowanie roślin,
  • stymulować wzrost korzeni,
  • wspierać transport składników odżywczych w roślinach,
  • poprawić gospodarkę wodną w roślinie,
  • podnieść odporność na choroby,
  • opóźnić starzenie się,
  • poprawić plony i jakość upraw.

Kiedy można zastosować regulatory wzrostu roślin?

Można je stosować przez cały sezon wegetacyjny roślin. Aby uzyskać energiczny wzrost korzeni i wczesne wschody pędów roślin, regulatory wzrostu roślin ozdobnych można stosować jako zaprawę nasienną lub stosować bezpośrednio w bruździe podczas sadzenia. Zaletą stosowania regulatorów przed wschodami jest to, że nasiona otrzymują dodatkowy zastrzyk i mocny start w czasie, gdy warunki glebowe i środowiskowe mogą nie być sprzyjające. Należy pamiętać, że większa ilość składnika aktywnego nie zawsze oznacza lepszą reakcję roślin na stosowanie hormonów wzrostu.