Krioterapia – jak często?

Krioterapia jest to leczenie bólu za pomocą zimna. Metoda ta, choć wywodzi się ze Starożytnego Egiptu, dopiero wiele tysięcy lat później doczekała się swoich entuzjastów. Wielu pacjentów zastanawia się jednak ile …

Jaki pistolet lakierniczy dla amatora wybrać?

Jaki pistolet lakierniczy na początek będzie najlepszy? Wydawać by się mogło, że zmiana koloru samochodu czy motoru możliwa jest tylko i wyłącznie w profesjonalnych warsztatach. Nic z tych rzeczy, a tego …

Jakie powierzchnie można poddać piaskowaniu?

Przygotowanie powierzchni do dalszego użytku jest niesamowicie ważne. Niezależnie od tego, w jaki sposób materiał ma zostać dalej wykorzystany, należy go do tego dostosować. Zazwyczaj obróbka nie kończy się po jednym …

rolnictwo

Regulatory wzrostu roślin (nazywane również hormonami roślinnymi) to organiczne związki inne niż składniki odżywcze, które modyfikują procesy fizjologiczne roślin oraz mają głęboki wpływ na wzrost i różnicowanie komórek roślinnych, tkanek i organów. Regulatory wzrostu roślin ozdobnych pełnią funkcję posłańców chemicznych w komunikacji międzykomórkowej. Działają one wewnątrz komórek roślin, stymulują lub hamują określone układy enzymatyczne i pomagają regulować metabolizm. Zwykle są one aktywne na bardzo niskim poziomie stężenia w roślinach.

Po raz pierwszy rozpoznano ich znaczenie w latach 30. XX wieku – to właśnie wtedy odkryto naturalne i syntetyczne związki zmieniające funkcje, kształt i wielkość roślin.

Regulatory wzrostu roślin – do czego są wykorzystywane?

Obecnie konkretne regulatory wzrostu roślin najczęściej wykorzystywane są do:

 • modyfikowania tempa wzrostu roślin na różnych etapach rozwoju,
 • zapobiegania owocowaniu przed zbiorami,
 • synchronizacji lub przyspieszenia dojrzałości roślin w celu ułatwienia zbioru mechanicznego.

Rodzaje regulatorów wzrostu

Regulatory wzrostu roślin ozdobnych mogą występować w dwóch postaciach:

 • naturalny regulator wzrostu roślin – jest to związek chemiczny (hormon) wytworzony przez roślinę w sposób naturalny w jej wnętrzu,
 • syntetyczny regulator wzrostu roślin – to związek chemiczny wytworzony przez człowieka na wzór naturalnego hormonu roślinnego.

Większość hormonów wzrostu, naturalnych i syntetycznych, zalicza się do jednego z następujących rodzajów:

Auksyny

Przede wszystkim kontrolują wzrost poprzez powiększenie komórek. Mogą działać zarówno jako stymulatory, jak i inhibitory wzrostu części roślin (pędów, pąków i korzeni). Auksyny są syntetyzowane w wierzchołkach łodygi i korzenia i transportowane przez oś rośliny.

Gibereliny

Głównym efektem działania giberelin w roślinach jest wydłużenie łodygi i kwitnienie. Są one również w znacznym stopniu zaangażowane w mobilizację rezerw bielma podczas wczesnego wzrostu zarodka i kiełkowania nasion.

Cytokininy

Stymulują podział komórek, ich powiększenie, starzenie się  oraz odpowiedzialne są za transport aminokwasów w roślinach. Są w stanie stymulować podział komórek i wpływać na tworzenie pączków i pędów.

W celu regulacji wielu procesów wzrostu roślin i różnicowania komórek na określone części roślin potrzebne są różne proporcje i stężenia wszystkich trzech wymienionych hormonów roślinnych. Wszystkie te regulatory wzrostu roślin ozdobnych współpracują ze sobą, koordynując wzrost i rozwój komórek. Do regulatorów wzrostu można zaliczyć również inhibitory i etylen.

Inhibitory

Reprezentują szeroki asortyment związków chemicznych produkowanych przez roślinę, z czego każdy hamuje działanie specyficznych enzymów. Ponieważ komórka roślinna może zawierać aż 10 000 różnych enzymów, wewnątrz komórki roślinnej może działać wiele różnych inhibitorów.

Etylen

Jest produkowany przez roślinę i ma różnorodny wpływ na procesy komórkowe. Współdziała z auksynami w celu regulacji wielu procesów metabolicznych. Na rynku dostępnych jest wiele produktów służących do opryskiwania roślin w celu uwolnienia etylenu. Mają one korzystny wpływ na uprawę, wzrost i plony roślin. Zazwyczaj te produkty mają za zadanie:

 • stymulować kiełkowanie roślin,
 • stymulować wzrost korzeni,
 • wspierać transport składników odżywczych w roślinach,
 • poprawić gospodarkę wodną w roślinie,
 • podnieść odporność na choroby,
 • opóźnić starzenie się,
 • poprawić plony i jakość upraw.

Kiedy można zastosować regulatory wzrostu roślin?

Można je stosować przez cały sezon wegetacyjny roślin. Aby uzyskać energiczny wzrost korzeni i wczesne wschody pędów roślin, regulatory wzrostu roślin ozdobnych można stosować jako zaprawę nasienną lub stosować bezpośrednio w bruździe podczas sadzenia. Zaletą stosowania regulatorów przed wschodami jest to, że nasiona otrzymują dodatkowy zastrzyk i mocny start w czasie, gdy warunki glebowe i środowiskowe mogą nie być sprzyjające. Należy pamiętać, że większa ilość składnika aktywnego nie zawsze oznacza lepszą reakcję roślin na stosowanie hormonów wzrostu.