Krioterapia – jak często?

Krioterapia jest to leczenie bólu za pomocą zimna. Metoda ta, choć wywodzi się ze Starożytnego Egiptu, dopiero wiele tysięcy lat później doczekała się swoich entuzjastów. Wielu pacjentów zastanawia się jednak ile …

Jaki pistolet lakierniczy dla amatora wybrać?

Jaki pistolet lakierniczy na początek będzie najlepszy? Wydawać by się mogło, że zmiana koloru samochodu czy motoru możliwa jest tylko i wyłącznie w profesjonalnych warsztatach. Nic z tych rzeczy, a tego …

Jakie powierzchnie można poddać piaskowaniu?

Przygotowanie powierzchni do dalszego użytku jest niesamowicie ważne. Niezależnie od tego, w jaki sposób materiał ma zostać dalej wykorzystany, należy go do tego dostosować. Zazwyczaj obróbka nie kończy się po jednym …

Toczeń rumieniowaty to choroba autoimmunizacyjna, która się rozwija w wyniku różnych zaburzeń układu immunologicznego. Częściej na tę chorobę zapadają kobiety. Toczeń może się rozwijać w każdym wieku. Badania wykazują, że bardziej narażone są osoby, które mają pochodzenie afrykańskie, azjatyckie, indiańskie czy latynoskie. Warto wiedzieć, czym objawia się to schorzenie i w jaki sposób można je wykryć.

Objawy świadczące o tym, że mógł wystąpić toczeń rumieniowaty

Toczeń rumieniowaty może objawiać się na różne sposoby. Jednym z częstszych sygnałów świadczących o jego rozwoju, są zmiany skórne, które pojawiają się na nosie oraz na policzkach. Ciekawe jest to, że kształtem mogą przypominać motyle. Kolejnym symptomem jest nadwrażliwość na światło, a także pojawiająca się nadżerka w jamie ustnej. Toczeń rumieniowaty wiąże się także z zapaleniem lub bólami stawów, gorączką i nadmiernym osłabieniem. Bardzo często osoby, które na niego cierpią, borykają się z wypadaniem włosów. W bardzo zaawansowanych przypadkach dochodzi także do zapalenia błon surowiczych, a także do znaczących zmian w nerkach.
Jak wspomniano wcześniej, objawy tocznia rumieniowatego mogą się znacznie od siebie różnić. W niektórych przypadkach dochodzi do nagłego zaostrzenia się objawów chorobowych, a potem wszystkie dolegliwości nagle ustępują. Zaostrzenie sytuacji może być wywołane np. zmianą stanu zdrowia pacjenta, nadmiernym wysiłkiem fizycznym, stresem czy innymi czynnikami zewnętrznymi. Warto także zaznaczyć, że u kobiet objawy zwykle nasilają się w ciąży. Niestety mogą one doprowadzić do poronień.

Rozpoznanie tocznia rumieniowatego

Zastanawiając się, jak wykryć toczeń rumieniowaty, należy wziąć pod uwagę objawy, a także wyniki badań obrazowych i laboratoryjnych. Przede wszystkim należy zbadać przeciwciała przeciwjądrowe. Ich dodatni wynik występuje prawie u każdego chorego. Kolejną kwestią jest zbadanie przeciwciał anty- Sm. Są one obecne tylko u osób chorych, a szczególnie u chorych z zajętymi nerkami. Kolejną kwestią są przeciwciała dwuniciowe DNA. Ich wysoki współczynnik jest charakterystyczny dla najbardziej aktywnej formy. Dodatnie mogą być także wyniki anty-SSA i anty-SSB. Dodatnie mogą być także przeciwciała przeciwko histonom.
Aby stwierdzić, czy występuje toczeń rumieniowaty, należy także przeprowadzić morfologię krwi. Charakterystyczna jest lekka niedokrwistość lub limfopenia. Znaczenie ma także czynnik reumatoidalny, a także wynik elektroforezy białek w surowicy i szybkość opadania krwinek czerwonych (tzw. Odczyn Biernackiego).
U chorych na toczeń rumieniowaty zazwyczaj występuje także dodatni wynik krioglobuliny, czyli patologicznych białek, które występują, gdy temperatura spada bardzo nisko. Można także przeprowadzić badania moczu, aby sprawdzić, czy występuje w nim krew lub białko.

Leczenie tocznia rumieniowatego

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie ma lekarstwa na toczeń rumieniowaty. Leczenie, jakie się przeprowadza, ma na celu złagodzenie objawów i zminimalizowanie ryzyka powikłań. Aby zmniejszyć częstotliwość zaostrzeń, chorzy powinni unikać stresu i światła słonecznego. Należy także postawić na zdrowe odżywianie.
Jednak trochę inne działanie jest skierowane dla osób, u których występuje ból mięśni czy stawów, a inne u pacjentów, których nerki są zajęte przez chorobę. Chorzy powinni pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, nie powinna być ona jednak zbyt intensywna. Kolejnym wskazaniem jest przestrzeganie zasad higieny, a także regularne szczepienia ochronne, aby zapobiec chorobom.
Zmiany skórne należy leczyć przez miejscowe działanie skutecznymi kremami lub maściami. Na bóle mięśni i stawów z pewnością pomogą właściwie dobrane leki. Warto zaznaczyć, że  aktualnie odbywają się bardzo intensywne badania, mające na celu wynalezienie skutecznych leków, które pomogą poradzić sobie z tą dolegliwością. Śmiertelność wśród osób chorych na toczeń jest stosunkowo duża, dlatego tak bardzo ważne jest przestrzeganie najważniejszych zaleceń i wskazań. Wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie.