Krioterapia – jak często?

Krioterapia jest to leczenie bólu za pomocą zimna. Metoda ta, choć wywodzi się ze Starożytnego Egiptu, dopiero wiele tysięcy lat później doczekała się swoich entuzjastów. Wielu pacjentów zastanawia się jednak ile …

Jaki pistolet lakierniczy dla amatora wybrać?

Jaki pistolet lakierniczy na początek będzie najlepszy? Wydawać by się mogło, że zmiana koloru samochodu czy motoru możliwa jest tylko i wyłącznie w profesjonalnych warsztatach. Nic z tych rzeczy, a tego …

Jakie powierzchnie można poddać piaskowaniu?

Przygotowanie powierzchni do dalszego użytku jest niesamowicie ważne. Niezależnie od tego, w jaki sposób materiał ma zostać dalej wykorzystany, należy go do tego dostosować. Zazwyczaj obróbka nie kończy się po jednym …

To pytanie zadaje sobie każdy, planujący zawodowo zajmować się obróbką metali. To niezwykle istotna kwestia, wpływająca na sprawność z jaką będziemy mogli wykonać powierzone nam zlecenia, a przecież od tego w głównej mierze zależy nasz dochód w tej branży.

Spawarka jako obowiązkowe narzędzie w warsztacie samochowym

Istotnym elementem, bez którego nie możemy się obejść w warsztacie jest spawarka. Watro wybrać modele z tak zwanej wyższej półki, aby uniknąć rozczarować niską efektywnością lub wysoką awaryjnością. Pamiętajmy, że każda przerwa podczas pracy oznacza utratę dochodów, a tego przecież chcemy uniknąć! Warto pamiętać również o tym, że spawarki cechują się rozmaitym poborem energii i efektywnością w jej wykorzystywaniu, w istotny sposób może to wpłynąć na bilans ekonomiczny naszej pracy. Poza tym potrzebujemy odpowiednio dużej mocy, aby zapewnić trwałość spawania – w przypadku zbyt niskich temperatur spaw będzie po prostu słaby, w przypadku bardzo grubego metalu praca z taką spawarką może być wręcz niemożliwa. Dlatego polecam zrezygnować z najbardziej budżetowych opcji, a zakupy spawarki w markecie uważam za absurdalny pomysł. Innym czynnikiem, na jaki musimy zwrócić uwagę jest dobór odpowiedniej technologii wykorzystanej podczas spawania. Z podstawowych możemy wyróżnić spawanie metodą MAG, MIG, TIG czy konwencjonalne przy użyciu łuku elektrycznego. Od zastosowania odpowiedniej technologii będzie zależało, czy w ogóle będzie można zespoić spawany materiał, ale także będzie wpływało na rozmaitą trwałość spawania, podatność obrabianego materiału na korozję, czy odporność na czynniki występujące podczas eksploatacji spawanego elementu. Warto zwrócić również uwagę na wysokość niezbędnej inwestycji – przy konwencjonalnych spawarkach próg wejścia w biznes jest relatywnie niski, natomiast przy wykorzystaniu bardziej zaawansowanych technologicznie metod, koszt może wzrosnąć nawet wielokrotnie.

Przy obsłudze urządzenia jakim jest spawarka niezwykle istotne jest też wyposażenie spawalni – jaki jest zysk z nawet najlepszej spawarki, jeśli brakuje nam materiałów eksploatacyjnych, nie mamy odpowiedniego sprzętu ochronnego, lub po prostu nie mamy czym obrobić zaspawanego materiału. Narzędzia do obróbki metali powinny być dobrej jakości, niektóre z nich, jak dłuta czy pilniki muszą mieć wysoką twardość, w przeciwnym razie są bezużyteczne.

Jakość narzędzi to podstawa

Raz zakupiony porządny sprzęt będzie nam wiernie służył przez lata, zamiast zabierać nasz czas na ciągłe naprawianie go lub co gorsza poszukiwania zamienników.

Obróbka metali to ciężka praca, więc aby sobie ją ułatwić warto nie oszczędzać, bo to później odbija się na tym, czy będziemy lubić swoją pracę. A przecież zadowolenie z pracy to klucz dla każdego fachowca i poza zarobkami jedyny motywator do pracy. Zadbajmy więc o dobrą spawarkę, wyposażenie spawalni i narzędzia do obróbki metali a obróbka metali nigdy więcej nie będzie dla nas udręką.