Większość osób kojarzy oznakowanie poziome jako pasy i linie malowane na jezdniach. Linie ciągłe i przerywane, oznaczenia zjazdów do zatoczek autobusowych czy duże napisy TAXI w pobliżu postojów. Oznakowanie tego typu mogą stanowić nie tylko uzupełniające oznaczenia stosowane w ruchu po drogach i autostradach, ale również elementy organizujące ruch na parkingach czy działalność produkcyjną w halach produkcyjnych oraz magazynach. Czym jest oznakowanie poziome i jakie powinno spełniać warunki techniczne?
Oznakowanie poziome dróg i parkingów
Oznakowanie poziome dróg stanowi jeden z elementów systemu oznaczeń, służących organizacji ruchu kołowego po drogach publicznych. Oznaczenia takiego rodzaju występować mogą samodzielnie, często jednak odczytywać należy je w połączeniu z pionowymi znakami drogowymi. Ich podstawową funkcją jest informowanie kierowców o sposobie prowadzenia ruchu. Mogą to być więc znaki informacyjne, ostrzegawcze, naprowadzające, ale również nakazujące lub zakazujące określonych działań. Mogą przyjmować bardzo różną formę – od linii ciągłych i przerywanych, podłużnych lub poprzecznych, po strzałki, napisy i oznaczenia specjalne. Ich znaczenie reguluje kodeks ruchu drogowego, a stosowanie się do nich jest tak samo obligatoryjne, jak w przypadku oznakowań pionowych.
Oznakowania poziome parkingów obejmują z kolei linie wyznaczające poszczególne miejsca parkingowe oraz strzałki, określające kierunek poruszania się po poszczególnych drogach manewrowych. Dodatkowo, na parkingach spotkać można również znaki specjalne, służące oznaczeniu miejsc o wyjątkowym przeznaczeniu, np. dla inwalidów lub kobiet w ciąży/rodzin z małymi dziećmi.
Oznakowanie poziome hal produkcyjnych i powierzchni magazynowych
Oznakowanie poziome dotyczy jednak nie tylko dróg publicznych. Tego typu oznakowania wymagane są również jako element organizacji i bezpieczeństwa pracy w halach produkcyjnych i magazynowych.
Malowanie linii na hali ma celu wyznaczenie dróg komunikacji wewnętrznej i możliwie najkrótszych dróg ewakuacyjnych dla personelu. W halach malowane są też przejścia i oznakowania BHP, a oznaczenia połaciowe wskazywać mogą na przykład miejsca odstawiania palet, składowania kontenerów czy wyznaczać poszczególne stanowiska pracy.
Oznakowanie poziome w magazynie musi dodatkowo spełniać szereg wymogów formalnych. Linie wyznaczające kierunek komunikacji wewnętrznej powinny być malowane w taki sposób, aby umożliwić minięcie się dwóch maszyn, na przykład wózków widłowych. Podczas ich malowania należy również uwzględnić konieczność zachowania odpowiedniego dystansu od miejsc składowania pionowego (regałów) i pól odkładczych.
Jakie warunki techniczne musi spełniać oznakowanie poziome?
Oznakowanie poziome hal produkcyjnych, powierzchni magazynowych, parkingów oraz dróg wymaga spełnienia określonych warunków, dotyczących ich czytelności oraz wyraźności. Oznaczenia takie:
- powinny być dobrze widoczne, niezależnie od dostępnego oświetlenia czy warunków pogodowych,
- muszą być malowane farbą o fakturze podobnej do podłoża, dużej wytrzymałości na ścieranie,
- odporne na zabrudzenia i działanie substancji chemicznych, obecnych w środowisku pracy (np. smarów i rozpuszczalników)
W przypadku słabo oświetlonych parkingów i oznakowań drogowych wymagane jest często zastosowanie elementów odblaskowych, a także farb i taśm strukturalnych. Zastosowane materiały muszą być łatwe w aplikacji, bezpieczne oraz posiadać wszelkie niezbędne atesty, również te związane z przepisami z zakresu ochrony środowiska.
Właściciel hali odpowiada za prawidłowość i czytelność wykonania oznaczeń. Ze względu na ich duże znaczenia dla właściwej organizacji procesów produkcyjnych oraz bezpieczeństwa osób przebywających w takich miejscach, malowanie oznaczeń poziomych najlepiej zlecać firmie posiadającej doświadczenie w tym zakresie. Wyspecjalizowane firmy są w stanie wykonać wszelkie oznakowania szybko i efektywnie, w czasie przestoju lub zmniejszonego ruchu na hali, lub drodze. Dzięki temu proces oznaczania nie wpłynie znacząco na obniżenie wydajności produkcyjnej określonych miejsc.