Płaskostopie fizjologiczne – niezbyt popularny, natomiast bardzo ważny termin, który powinni znać wszyscy rodzice. Ten stan jest zauważalny u większości dzieci do czwartego, a czasem nawet piątego roku życia. Płaskostopie fizjologiczne jest jedynie przejściowe i jego zanik jest związany z rozwojem dziecka, kiedy to mięśnie stóp stopniowo się wzmacniają. Niestety czasami dochodzi do zaburzenia prawidłowego rozwoju stóp i to właśnie wtedy pojawia się płaskostopie, o które już należy szczególnie zadbać.
Płaskostopie to stan, w który nie wolno czekać na to, aż sytuacja sama się poprawi i najczęściej w okolicach od 3 do 5 roku życia, dziecko należy umówić do specjalisty, który przedstawi przebieg leczenia, odpowiednie ćwiczenia, a także co bardzo ważne, zaleci specjalistyczne obuwie ze sklepu
https://danielki.sklep.pl/kategoria/kapcie-profilaktyczne-chlopiec.
Płaskostopie u dzieci – czym jest i jakie ma konsekwencje dla zdrowia?
Mniej więcej w czwartym roku życia dziecka, rodzice powinni bliżej przyjrzeć się temu jak ich pociechy układają stopę, a w szczególności, na to jak ona dokładnie wygląda. Jednak nie zawsze wszystko jest widoczne na pierwszy rzut oka i trudno stwierdzić, czy ze stopami jest wszystko w porządku. We wstępnej diagnozie i rozpoznaniu płaskostopia, mogą pomóc domowe sposoby, a najlepszym z nich będzie zrobienie odbitki pomalowanego spodu stopy na kartce papieru. Jeśli stopa posiada wklęśnięcie, nie ma potrzeby do zmartwień.
Jeśli jednak nie jest ono zauważalne, może to oznaczać, że dziecko ma płaskostopie (po specjalistyczną konsultację należy się udać do lekarza, ponieważ czasami okazuje się, że stopa jest jedynie koślawa, a płaskostopie nie występuje). Prawidłowo rozwijająca się stopa, nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża, a jedynie robi to w trzech punktach. Takie ustawienie stopy pozwala zachować prawidłową postawę ciała i nie naraża dziecka na dodatkowe kontuzje. Amortyzowanie wstrząsów, prawidłowe chodzenie, czy bezproblemowe bieganie, to przywilej osób, u których nie występują zaburzenia w rozwoju budowy stopy. Osoby z płaskostopiem, natomiast o wiele częściej męczą się podczas wykonywania nawet najprostszych czynności lub ćwiczeń, a do tego podczas zwykłego chodzenia bardzo obciążają stopy, źle je układając. Takie działanie prowadzi do obrzęku, zapalenia i ogromnego bólu. Jednak płaskostopie to nie zawsze wada wrodzona, może też być konsekwencją nadwagi lub pogłębiać się z powodu niewiedzy rodziców.
Płaskostopie u dzieci – jakie obuwie?
Jednym z najistotniejszych elementów leczenia płaskostopia jest profilaktyczne obuwie na co dzień, a także po domu, jak kapcie profilaktyczne. Jest to inwestycja w zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka, dlatego należy je wybrać rozsądnie i najlepiej w konsultacji ze specjalistą. Buty na płaskostopie dla dzieci powinny charakteryzować się idealnym dopasowaniem do stopy dziecka. Jako rodzic powinieneś zwrócić uwagę na ich budowę. Pierwszym, istotnym elementem jest czubek, powinien być szeroki i wysoki, jednak nie za szeroki i nie za wysoki – należy znaleźć złoty środek. Ważne, aby nie uciskał stóp, pozwalając im na swobodny ruch, przy tym trzymając palce w odpowiedniej pozycji. Podeszwa ma być sprężysta i umożliwiać stopie branie udziału w odbijaniu się od podłoża. Sam materiał również powinien być miękki i sprężysty, aby nie zaburzać krążenia, nie obcierać stopy, przez co będzie ona się prawidłowo układała.
Płaskostopie u dzieci, jak już zostało wspomniane, to również ból podczas chodzenia, z którym wiele maluchów musi się na co dzień mierzyć, na szczęście profilaktyczne obuwie oprócz leczenia płaskostopia, ma za zadanie również zminimalizować cierpienie. Bezpieczeństwo, komfort i profilaktyka – to jedne z najważniejszych cech, jakie powinny charakteryzować dziecięce obuwie na płaskostopie. Bezpieczeństwo dla dziecięcych stawów, kości i mięśni. Komfort dla stawiania czoła codziennym wyzwaniom i trudnościom na drodze prawidłowego rozwoju maluchów oraz profilaktyka zapobiegająca zagrożeniom dla zdrowia dzieci.