Jak postawić serwer w firmie?

W dzisiejszym świecie technologii, gdzie coraz większa liczba firm zależy od cyfrowych narzędzi, pytanie o to, jak postawić serwer w firmie, staje się coraz bardziej aktualne. Serwery stanowią podstawę nie tylko …

Komu powierzyć budowę sieci wodno-kanalizacyjnej?

Sieć wodno-kanalizacyjna to jeden z kluczowych elementów infrastruktury każdego miejsca zamieszkania. Bez takiej sieci niemożliwe byłoby bieżące korzystanie z zasobów wodnych czy efektywne odprowadzanie zużytej wody. Z tego względu sieci wodno-kanalizacyjne …

Ochrona termiczna włosów – klucz do zdrowych i lśniących kosmyków podczas stylizacji?

W dzisiejszych czasach, kiedy dbałość o wygląd stała się niezwykle istotnym elementem życia codziennego, ochrona włosów przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury podczas stylizacji zyskuje na znaczeniu. Każda osoba pragnąca cieszyć się …

Wszyscy lubimy otrzymywać prezenty od innych. Jest nam wtedy miło, czujemy się docenieni, a podarunki nierzadko są dla nas spełnieniem marzenia lub nieocenionym wsparciem na drodze do realizacji życiowych planów. Bardzo często rodzice bądź inni bliscy krewni pragną pomóc swoim dzieciom i wręczają im sporą ilość pieniędzy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że takie działanie, aby było w pełni zgodne z prawem, wymaga dopełnienia określonych formalności. W świetle przepisów jest to bowiem darowizna, a od niej należy odprowadzić podatek. Co trzeba wiedzieć na ten temat, by uniknąć nieprzyjemności?

Podatek od darowizny – czy zawsze trzeba go płacić?

Jeśli darowizna, którą otrzymałeś, pochodzi od rodziców, podatek będziesz musiał uregulować wyłącznie wtedy, gdy jej wysokość przekroczy kwotę od niego wolną. Aktualnie wynosi ona 9637 złotych. Jeśli przekazane Ci pieniądze nie przekroczą tej sumy, skorzystasz ze zwolnienia od opłat i nie będziesz musiał dzielić się swoją gotówką z państwem. Warto mieć jednak na uwadze to, że jeśli wykonasz zgłoszenie darowizny otrzymanej od: ojca, matki, dziadków, zstępnych, małżonka, ojczyma, macochy lub rodzeństwa, możesz zostać całkowicie zwolniony z konieczności opłacania podatku od darowizny przekraczającej 9637 złotych. W tym celu musisz jednak przedstawić naczelnikowi właściwego Urzędu Skarbowego druk SD-Z2 w ciągu sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz musiał liczyć się z koniecznością uregulowania stosownej należności. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy środki uzyskałeś od członków dalszej rodziny lub osób, z którymi nie łączą Cię więzy krwi. Należą oni bowiem do innych grup podatkowych – drugiej i trzeciej, a co za tym idzie, wysokość kwoty wolnej od podatku jest inna i dużo niższa.

Darowizna pieniężna i rzeczowa rządzą się podobnymi prawami

Niezależnie od tego, czy została Ci wręczona darowizna pieniężna, czy też rzeczowa, na przykład w formie mieszkania lub samochodu, fakt ten musisz zgłosić do Urzędu Skarbowego, gdy jej wysokość przekracza wysokość kwoty wolnej od podatku. Może wynosić od 3 do 20% jej wartości i jest obliczany na podstawie nadwyżki podstawy opodatkowania. Pod tym pojęciem kryje się suma przekraczająca wysokość kwoty wolnej od podatku właściwej dla danej grupy podatkowej. Otrzymałeś kilka darowizn od jednej osoby? Pamiętaj więc o tym, że ich wartość kumuluje się, gdy są wręczane na przestrzeni pięciu lat. Jeśli przekroczy ona wysokość kwoty wolnej od podatku, należy wykonać zgłoszenie darowizny celem uzyskania zwolnienia od podatku lub go opłacić, gdy nie będzie to możliwe. Koniecznie miej na uwadze również to, że jeśli darowizna pieniężna została przekazana na Twój rachunek bankowy, będziesz musiał udokumentować to w Urzędzie Skarbowym. Warto więc upewnić się, że wykonany przelew posiada stosowny tytuł, co znacznie ułatwi wszelkie procedury. Wszelkie ewentualne wątpliwości najlepiej od razu wyjaśnić ze specjalistami orientującymi się w temacie.