Czy warto skorzystać z usług biura tłumaczeń?

W dobie globalizacji i rosnącej mobilności tłumaczenia językowe stały się koniecznością. Przekazywanie informacji w różnych językach jest niezbędne zarówno dla osób prywatnych, jak i firm działających na międzynarodowym rynku. Chociaż wiele …

Transport drogowy – co to?

Transport drogowy to jeden z kluczowych elementów współczesnej logistyki. W dobie globalizacji i rosnącego znaczenia handlu międzynarodowego, znaczenie tego sektora stale wzrasta. Ale co to jest transport drogowy? Aby dokładnie zrozumieć …

Elektroniczny obieg dokumentów – co to jest?

Elektroniczny obieg dokumentów to pojęcie, które zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym cyfrowym świecie. Coraz więcej firm i instytucji przechodzi na cyfryzację swoich procesów, w tym przepływu dokumentacji. Ale co to jest …

samochód

W Holandii oferowanych jest wiele aut używanych w bardzo dobrym stanie. Działają tam prężnie jedne z największych giełd samochodowych w całej Europie. Samochody pochodzące z holenderskich giełd samochodowych słyną ze sprawdzonej historii użytkowania, a także niezwykle dobrego stanu technicznego. Procedury są przyjazne i pozwalają na szybkie oraz skuteczne załatwienie wszelkich formalności. W tym artykule omówimy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając auto z Holandii. 

Samochód z Holandii – czy warto?

Wielu z nas sprowadzenia samochodu z zagranicy wydawało się ryzykowne ze względu na obawę przed niewykryciem potencjalnych mankamentów pojazdu. Zdarza się, że usterki są ukrywane przez właścicieli aut i są one zauważalne po pewnym czasie użytkowania nowego nabytku. Okazuje się jednak, że wybierając samochód pochodzący z Holandii, mamy ogromną szansę na zakup właściwego modelu, a ryzyko jest niskie. 

Auta pochodzące z Holandii jednak cieszą się ogromną popularnością. Słyną z niezwykle dobrego stanu technicznego ze względu na fakt, że tamtejsze drogi są bardzo zadowalającej jakości. Holendrzy mają rozbudowaną infrastrukturę drogową i pokaźną sieć autostrad. Wieloletni kierowcy wiedzą, jak duże znaczenie ma to dla żywotności pojazdu. Nawet jeśli wybrany przez nas samochód ma duży przebieg, to nie są one tak wyraźnie wyeksploatowane, jak w przypadku pojazdów z innych krajów w Europie. 

Jak sprawdzić samochód z Holandii?

Jeśli chodzi o ryzyko oszustwa, to nie ma powodu do obaw. Można bez trudu sprawdzić za pomocą wewnętrznej bazy danych RDW dane techniczne danego pojazdu. W tej bazie gromadzone są także informacje o przeglądach samochodu. Zmniejsza to zdecydowanie prawdopodobieństwo zakupu auta, które jest uszkodzone. Baza ta jest łatwo dostępna i każdy może z niej skorzystać. W Holandii także niestosowana jest metoda podejmowania prób zmiany licznika. Informacje na temat przebiegu można znaleźć w systemie Nationale Auto Pas. Możesz także sprawdzić samochody z Holandii w autotesto.pl.

Samochód z Holandii — na co zwrócić uwagę?

Gdy już załatwisz wszelkie formalności finansowe, wówczas właściciel samochodu powinien przekazać kentekenbewijs, czyli dowód rejestracyjny. Kolejną kwestią jest karta pojazdu, jeśli została wydana oraz komplet kluczyków. Konieczny jest też dokument NAP — dane o przebiegu pojazdu. Dowód rejestracyjny wydawany jest w podobnej formie jak nasz dowód osobisty, nie jest książeczką, a plastikową kartą, która zawiera chipa. Do Polski możesz przywieźć auto jako kierowca lub załadować go na lawetę. Jeśli chcesz poprowadzić samochód, należy go wyrejestrować w RDW. Bardzo często zdarza się, że sprzedawca auta pomaga w tej kwestii swojemu Klientowi. 

Zwróć też uwagę na to, czy OC jest aktualne. Jak powszechnie wiadomo, nie można jeździć samochodem bez ubezpieczenia. Jeśli OC się skończyło, wóczas możesz wykupić OC krótkoterminowe. Podczas sprowadzania samochodu trzeba także opłacić akcyzę oraz przetłumaczyć dokumenty. Konieczne też może się okazać wykonanie rutynowego przeglądu. 

Samochody sprowadzane z zagranicy zawsze w Polsce objęte są akcyzą. Przez ustawodawcę wprowadzone zostały dwie, podstawowe stawki tego podatku. Aby zachęcić kupców do wyboru bardziej ekologicznych oraz nowszych modeli, pojawiła się niższa opłata za samochody hybrydowe. Kwota akcyzy jest uzależniona od pojemności silnika. W przypadku samochodu z silnikiem o pojemności do 2000 cm³ stawka wynosi 3,1%. Natomiast jeśli silnik ma pojemność powyżej 2000 cm³, kwota jest wyższa i trzeba zapłacić aż 18,6% od wartości pojazdu. 

Zdecydowanie warto wybierać samochody hybrydowe, ponieważ stawka jest niższa o 50%. Samochody z silnikiem o pojemności do 2000 cm³ – 1,55%. Hybrydy z silnikiem o pojemności mniejszej niż 2000 cm³ – 9,3%. 

Zwróć szczególną uwagę na termin – na załatwienie wszelkich formalności związanych z akcyzą masz jedynie 30 dni. Jeśli kupujesz samochód holenderski w Polsce, warto też sprawdzić, czy akcyza została opłacona. Pozwoli Ci to na uniknięcie kar i wszelkich nieprzyjemności.