Arachnofobia to zjawisko dosyć powszechne i wybitnie nieprzyjemne dla cierpiących na nią osób. Dla niektórych widok pająka to przeżycie traumatyczne, które może wiązać się nawet z utratą przytomności. Najczęściej spotykane z nich to nasosznik trzęś, który dorasta nawet do 9 mm, kosarz o małym tułowiu i długich, cienkich odnóżach i popularny kątnik, który uwielbia wilgoć i piwnice, a jego widok może przyprawić o trwogę, z racji na masywność i ciemny kolor. Chociaż oczywistym jest, że domowe pająki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia, najczęściej strach i obrzydzenie tymi pajęczakami są silniejsze. Poza tym pająki w domu i pajęczyny, które regularnie pojawiają się za ich sprawą to widok nieestetyczny.
Kiedy pająki najliczniej wiją pajęczyny? Okres rozrodczy pająków zaczyna się późnym latem przed samym nadejściem jesieni. Właśnie wtedy pająki przygotowują sobie miejsce, natomiast wrzesień i październik to miesiące, kiedy kopulują w kątach domu. Wtedy też najczęściej można spotkać na swojej drodze 8-nożnych samców, którzy pilnują terenu swojej samicy, dopóki nie złoży jaj. Brzmi przerażająco, prawda?
Jak zatem skutecznie pozbyć się niechcianych intruzów w mieszkaniu?
ŚRODKI NA PAJĄKI
Najskuteczniejszy środek na pająki to bez wątpienia jeden z preparatów w formie sprayu lub koncentratu. Tego typu preparaty działają niezwykle szybko i efektownie, dlatego jeśli w Twoim mieszkaniu często pojawiają się nieproszeni goście, warto mieć pod ręką jeden z nich.
Czym różni się koncentrat od sprayu? Przede wszystkim formą aplikacji. Jeśli Twoje bolączki to bardziej nieestetyczne pajęczyny niż strach przed pająkiem, możesz wypróbować koncentrat, który dzięki długotrwałemu efektowi rezydualnemu długotrwale zabezpiecza miejsca przed obecnością pająków i pajęczyn, nie tylko w domu, ale i na zewnątrz. Jeśli jesteś osobą, dla której nie tyle, co pajęczyny, ale właśnie pająki spędzają sen z powiek, z pomocą przyjdzie spray, który dzięki swojej mocy i intensywności przyniesie natychmiastowy efekt. Bardzo dobre środki do zwalczania pająków i pajęczyn oferuje firma Vigonez.com. Ogromną zaletą ich produktów jest przede wszystkim bezbarwna i niebrudząca powierzchni konsystencja, która daje gwarancję czystych ścian po brutalnej walce z pająkami. Dużym plusem jest aplikator sprayu, który dzięki swojemu elastycznemu wężykowi zakończonemu specjalną dyszą, uzyska dostęp do najmniejszych nawet zakamarków. Ważne jest, że mimo swojego mocnego składu, preparaty są bezwonne i łagodne dla reszty otoczenia.
Ile kosztują środki na pająki? Na szczęście nie zrujnują Twojej kieszeni, ponieważ można je kupić już za ok. 12 zł. Trzeba przyznać, że to bardzo niska cena, za którą możesz kupić spokój psychiczny.
NATURALNE ŚRODKI NA PAJĄKI
Oprócz preparatów, które zawsze warto mieć pod ręką w razie niespodziewanego spotkania z pająkiem, pomocne mogą okazać się również niekonwencjonalne metody. Łącząc obie, żaden pająk nie będzie nam już straszny! Jedną z nich jest posiadanie w domu kota. Jak wiadomo, koty to zwierzęta łowne i mogą pomóc w walce z pająkami. Możesz też pokusić się o skroplenie kątów olejkiem z mięty lub wodą z octem, wiąże się to jednak z uciążliwym i przykrym zapachem.
ZAPEZPIECZENIA
Chociaż nie wszystkie pająki przychodzą do Ciebie z zewnątrz, możesz ograniczyć ich obecność poprzez montaż moskitiery w oknach. Żeby ta metoda była skuteczna, moskitiery powinny być zamontowane bardzo dokładnie i we wszystkich oknach. Jeśli chcesz utrudnić pająkom życie w Twoim domu, zabezpiecz wszystkie kąty i szczeliny. Pamiętaj również o przechowywaniu rzeczy w pudełkach plastikowych, a nie w kartonach – to bardzo przyjemne miejsce dla pająków.
Szukając najskuteczniejszego środka na pająki, trzeba uwzględnić przede wszystkim powód ich zwalczania i miejsce. Najskuteczniejszym, miejscowym środkiem są oczywiście preparaty, które działają błyskawicznie. Zastosowanie dodatkowych metod, spotęguje siłę Twojej walki, a koszmary o pająkach i nieestetyczne pajęczyny odejdą w zapomnienie! Grunt to konsekwencja w działaniu i dobre narzędzia.