Trudno jest sobie wyobrazić pracę lekarza weterynarii bez stetoskopu. To niezbędny przyrząd medyczny wykorzystywany w praktyce weterynaryjnej. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego narzędzia diagnostycznego. Pamiętać jednak trzeba, że wybór stetoskopu nigdy nie może być przypadkowy. Wybór dopasowany powinien być do indywidualnych potrzeb lekarza weterynarii. Bardzo ważna pod tym kątem jest również kategoria pacjentów leczonych w klinice weterynaryjnej. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę wybierając stetoskop?
Stetoskop w pracy lekarza weterynarii
Stetoskop to bardzo ważne narzędzie w pracy każdego weterynarza. Narzędzie to umożliwia usłyszenie zastawek serca oraz przepływające przez płuca powietrze. Ale to nie wszystko. Dzięki stetoskopowi lekarz weterynarii może także usłyszeć odgłosy pasażu treści jelitowej, a także odgłosy przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Dziś na rynku dostępne są bardzo nowoczesne stetoskopy. Wystarczy zapoznać się choćby z ofertą firmy glowackivet.pl. Narzędzia te, pozwalają na wykonanie bardzo szczegółowej oraz dokładnej diagnostyki.
Jaki stetoskop dla weterynarza?
Stetoskopy wykorzystywane w pracy weterynarza podzielić można na trzy typy. Mowa tu o stetoskopach akustycznych, elektronicznych oraz o stetoskopach położniczych. Najpowszechniej w weterynarii stosuje się stetoskopy akustyczne, często nazywane także membranowymi. Te także można podzielić na kilka rodzajów. Dostępność różnych wariantów stetoskopów membranowych wynika z faktu różnorodności przypadków klinicznych. Ich budowa nie jest skomplikowana. Składają się z głowicy, która posiada membranę, z przewodu, liry oraz z oliwek. Często membranowy stetoskop weterynaryjny wyposażony jest dodatkowo w lejek. W takim przypadku o wiele lepiej słyszalne są tony o niskiej częstotliwości. Membrana za to pozwala na lepsze słyszenie tonów o wyższej częstotliwości.
Rodzaje stetoskopów weterynaryjnych
Lekarze weterynarii mają do wyboru różne rodzaje stetoskopów. Może być to stetoskop internistyczny, kardiologiczny, pediatryczny bądź neonatalny. Różnica między nimi wynika z wielkości oraz rodzaju głowicy, która jest najważniejszym elementem stetoskopu. Ta może być jednostronna lub dwustronna. Jeśli chodzi o wielkość, to najmniejsze są stetoskopy neonatalne. Dobrze sprawdzają się przy badaniu nowonarodzonych zwierząt. Mowa tu głównie o psach, kotach czy gryzoniach i ptakach. Stetoskopy pediatryczne stosuje się do diagnostyki młodych bądź niewielkich zwierząt. Znacznie większe są stetoskopy kardiologiczne i internistyczne. Służą do osłuchiwania już dorosłych zwierząt. Wybierając stetoskop, warto zwrócić uwagę na rodzaj przewodu słuchowego. Dobrym rozwiązaniem jest wybór narzędzia dwuprzewodowego. Zapobiega powstawaniu niepożądanych szmerów.
Jakość wykonania i trwałość stetoskopu weterynaryjnego
W sieci można znaleźć różne opinie o stetoskopach weterynaryjnych. Dotyczą one konkretnych typów i modeli. Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj stetoskopu się wybierze, pamiętać trzeba, że musi go cechować wysoka jakość oraz trwałość. Zwierzęta często bywają niepokorne. Łatwo tu zatem o przypadkowe uszkodzenie narzędzia. Stetoskop nie może być zatem wykonany z delikatnych materiałów. Dlatego wybierając stetoskop, nie można kierować się głównie ceną. Jest to narzędzie, na którym z pewnością nie warto zbytnio oszczędzać. Jakość wykonania stanowić tu powinna główne i decydujące kryterium. Niskiej jakości stetoskop to nie tylko ryzyko jego uszkodzenia, ale również ryzyko tego, że odsłuch może nie być odpowiednio precyzyjny.
Jak zatem widać, rodzajów stetoskopów jest dość dużo. Wybór tego konkretnego może nie być zatem łatwy. Podejmując decyzję, trzeba się kierować przede wszystkim trzema kryteriami. Po pierwsze, są to indywidualne preferencje lekarza weterynarii. Po drugie, jest to przeznaczenie stetoskopu. I po trzecie, jest to jakość jego wykonania. Kierując się tymi trzema punktami, z pewnością wybierze się narzędzie spełniające wszystkie pokładane w nim oczekiwania.