Krioterapia – jak często?

Krioterapia jest to leczenie bólu za pomocą zimna. Metoda ta, choć wywodzi się ze Starożytnego Egiptu, dopiero wiele tysięcy lat później doczekała się swoich entuzjastów. Wielu pacjentów zastanawia się jednak ile …

Jaki pistolet lakierniczy dla amatora wybrać?

Jaki pistolet lakierniczy na początek będzie najlepszy? Wydawać by się mogło, że zmiana koloru samochodu czy motoru możliwa jest tylko i wyłącznie w profesjonalnych warsztatach. Nic z tych rzeczy, a tego …

Jakie powierzchnie można poddać piaskowaniu?

Przygotowanie powierzchni do dalszego użytku jest niesamowicie ważne. Niezależnie od tego, w jaki sposób materiał ma zostać dalej wykorzystany, należy go do tego dostosować. Zazwyczaj obróbka nie kończy się po jednym …

człowiek

O efektywności energetycznej oraz o oszczędzaniu energii mówi się wiele w ostatnim czasie. Wszystko dlatego, że coraz trudniej jest ją pozyskać, natomiast zapotrzebowanie na nią jest ogromne. Co to jest efektywność energetyczna i jak prowadzić dom czy firmę, które będą energooszczędne?

Efektywność energetyczna – co to jest?

W artykułach naukowych efektywności energetycznej poświęcone zostało sporo miejsca. Zgodnie z definicją książkową, efektywność energetyczna to stosunek uzyskanego efektu użytkowego danego obiektu, urządzenia lub instalacji, w typowych warunkach ich użytkowania lub eksploatacji, do ilości zużycia energii, niezbędnej do uzyskania tego efektu przez ten obiekt, urządzenie lub instalację. Z definicji można jasno wywnioskować, że w efektywności energetycznej chodzi o oszczędzanie, a więc o to, żeby jak najmniejszą jej ilością ogrzać dom, napędzić maszyny czy sprzęty elektroniczne.

Najwięcej miejsca poświęca się kwestii ogrzewania, bowiem jak się okazuje, pochłania blisko 70% energii zużywanej w budynkach mieszkalnych. Efektywność energetyczna zakłada co prawda mniejsze zużycie energii, jednak nie kosztem pogorszenia komfortu życia. Chodzi bowiem o to, aby móc utrzymać w domu temperaturę optymalną, która wynosi około 22 stopnie, a przy tym zużyć jak najmniej energii. Powszechnie wiadomo, że niedostateczna ilość ciepła w pomieszczeniach skutkować może wilgocią, w której rozwijają się grzyby i pleśnie. Te zaś są nie tylko trudne do usunięcia, ale również stwarzają zagrożenie dla zdrowia domowników czy pracowników firmy.

Jak prowadzić dom czy firmę, które będą efektywne energetycznie?

Wiadomo już, co to efektywność energetyczna, zatem pozostaje pytanie, jak prowadzić dom albo firmę, które będą energooszczędne? W tematyce efektywności energetycznej najwięcej miejsca poświęca się gospodarstwom domowym, jednak warto mieć na uwadze, że ogromne wręcz ilości energii pochłaniają również przedsiębiorstwa, szczególnie produkcyjne bądź te, które działają na dużą skalę. Co zrobić, aby oszczędzać energię?

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby nie „uciekała” ona z mieszkania. Szczelne okna i drzwi to absolutna podstawa. Bardzo ważne jest również wyłożenie podłóg dywanami, które pozwalają zatrzymać w pomieszczeniach większe ilości ciepła. Należy pamiętać o możliwości zastosowania różnego typu systemów grzewczych czy rekuperacyjnych, które pozwolą oszczędzać energię, a jednocześnie zachować komfort termiczny oraz zapewnią odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Błędem jest bowiem częste otwieranie okien, szczególnie gdy na dworze temperatura spada poniżej zera. Przez tego typu działania z pomieszczeń wydostają się bardzo duże ilości ciepła.

W kontekście efektywności energetycznej nie można zapominać o sprzętach energooszczędnych. Przeciętne gospodarstwo domowe na co dzień korzysta nie z jednego, a z co najmniej kilku sprzętów elektrycznych. Konieczna jest więc wymiana poszczególnych urządzeń na takie, które prezentują wyższą klasę energetyczną. Prowadząc firmę, również należy pamiętać o sprzęcie energooszczędnym, a także maszynach, które pochłaniają mniejsze ilości energii bądź które można zaprogramować w taki sposób, aby pobór energii nie był jednostajny, a zależny od potrzeb. Firmy mogą też korzystać z systemów rekuperacyjnych, fotowoltaiki oraz innych, które pozwalają oszczędzać energię.

Energooszczędność dla środowiska i dla portfela

Efektywność energetyczną warto rozpatrywać w dwóch aspektach – pierwszym z nich jest oszczędzanie pieniędzy, drugim zaś oszczędzanie środowiska naturalnego. Im mniej energii zostanie zużyte, tym mniejszy rachunek za prąd przyjdzie zapłacić. Warto pamiętać też o tym, że duże zużycie energii niekorzystnie wpływa na planetę. Problem z pozyskaniem energii elektrycznej może mieć długofalowe, katastrofalne skutki zarówno dla osób fizycznych, jak i dla przedsiębiorców, dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem są działania prewencyjne, pod którymi należy rozumieć oszczędzanie energii elektrycznej na co dzień.