Czy warto skorzystać z usług biura tłumaczeń?

W dobie globalizacji i rosnącej mobilności tłumaczenia językowe stały się koniecznością. Przekazywanie informacji w różnych językach jest niezbędne zarówno dla osób prywatnych, jak i firm działających na międzynarodowym rynku. Chociaż wiele …

Transport drogowy – co to?

Transport drogowy to jeden z kluczowych elementów współczesnej logistyki. W dobie globalizacji i rosnącego znaczenia handlu międzynarodowego, znaczenie tego sektora stale wzrasta. Ale co to jest transport drogowy? Aby dokładnie zrozumieć …

Elektroniczny obieg dokumentów – co to jest?

Elektroniczny obieg dokumentów to pojęcie, które zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym cyfrowym świecie. Coraz więcej firm i instytucji przechodzi na cyfryzację swoich procesów, w tym przepływu dokumentacji. Ale co to jest …

jedzenie

Coraz większa część społeczeństwa zwraca uwagę na jakość stosowanej diety. Zależność między sposobem żywienia a zdrowiem i samopoczuciem jest bardzo duża, a dodatkowo – udowodniona licznymi badaniami naukowymi. Jednym ze składników pokarmowych, który zostaje coraz częściej wyeliminowany z diety, jest gluten. Z biologicznego punktu widzenia stanowi mieszaninę dwóch białek, czyli glutenin i prolamin, które naturalnie obecne są w pszenicy, życie, jęczmieniu czy owsie. Związek między glutenem a zdrowiem owiany jest wieloma mitami, a jego całkowita eliminacja z diety jest konieczna dla osób zmagających się z celiakią lub alergią pokarmową. W związku ze stale rozwijającą się modą na unikanie tych białek, na rynku pojawiają się coraz to nowe wyroby spożywcze, które są całkowicie ich pozbawione. Czy gluten szkodzi zdrowiu? Jaki jest jego rzeczywisty wpływ na organizm człowieka?

Gluten – co powoduje

Czy gluten jest zdrowy? To pytanie obecnie bardzo często zadają osoby, które starają się wprowadzić efektywną zmianę nawyków żywieniowych do swojej codzienności. Gluten stanowi kompleks białek należących do grupy prolamin. Ich główny magazyn znajduje się w bielmie ziaren zbóż, dlatego to właśnie w nich znajduje się najwięcej tego składnika pokarmowego. Głównym zadaniem glutenu jest wpływ na właściwości organoleptyczne wyrobów powstałych z białej mąki, do których należą konsystencja wypieków, ich puszystość oraz elastyczność.

Głównym źródłem glutenu w diecie zazwyczaj są:

  • pszenica oraz jej różne odmiany, na przykład orkisz, durum,
  • żyto,
  • owies, jęczmień,
  • zboża hybrydowe, do których należy pszenżyto.

Gluten jest składnikiem pokarmowym powszechnie wykorzystywanym w przemyśle spożywczym. Jego wykorzystanie wiąże się z długim terminem ważności, a także stosunkowo niskim kosztem. Niemniej jednak coraz więcej miejsc oferuje produkty pozbawione tego składnika, na przykład cukiernie tworzą ciasta bezglutenowe w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, a nawet mniejszych miastach.

Dlaczego gluten jest szkodliwy?

Czy gluten jest szkodliwy? To składnik pokarmowy, który coraz częściej doprowadza do pojawiania się autoimmunologicznych reakcji organizmu reagującego na kontakt z białkami. Dieta bezglutenowa powinna być stosowana przez:

  • osoby chorujące na celiakię, czyli chorobę prowadzącą do całkowitej nietolerancji glutenu przez układ pokarmowy,
  • osoby posiadające alergię na gluten,
  • osoby zmagające się z chorobą Duhringa, która objawia się występowaniem zmian skórnych, jak wysypka czy krostki. Stan skóry w trakcie rekonwalescencji poprawia się przy odstawieniu glutenu.

Osoby zdrowe, czyli niemające żadnych objawów nietolerancji na gluten nie muszą rezygnować z produktów glutenowych. Niemniej jednak w przypadku zaobserwowania jakiejkolwiek nadwrażliwości na ten składnik konieczna jest jego eliminacja. Spożywanie przy posiadanych schorzeniach może doprowadzić do poważnych dysfunkcji całego organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet zagrożenia życia poprzez wstrząs anafilaktyczny.

Jak gluten wpływa na organizm?

Co powoduje gluten u osoby zdrowej? Jego spożywanie zazwyczaj nie prowadzi do poważnych dysfunkcji ustroju, jakie mogą pojawiać się w przypadku nietolerancji tego składnika pokarmowego lub zmagania się z celiakią. Układ trawienny osoby zdrowej doskonale radzi sobie z przetwarzaniem glutenu, dlatego nie pojawia się potrzeba jego eliminacji. Natomiast kompleks białek może prowadzić u osób zdrowych do uczucia ospałości i znużenia, które najczęściej pojawia się po zjedzeniu dania mącznego, na przykład makaronu, naleśników, pierogów oraz wielu innych dań zawierających produkty zbożowe.

Jeśli osoba zdrowa zacznie u siebie zauważać niepokojące symptomy, na przykład biegunki, wzdęcia brzucha lub wysypka po zjedzeniu dania glutenowego, konieczne jest rozpoczęcie diagnozy. Przeprowadzenie szczegółowych badań pozwala na wykrycie celiakii lub nietolerancji organizmu, dzięki czemu osoba chora może zastosować odpowiednie leczenie i dietę. Dieta bezglutenowa jest jedynym sposobem na walkę z alergią oraz szansą na przywrócenie największego komfortu życia.