Krioterapia – jak często?

Krioterapia jest to leczenie bólu za pomocą zimna. Metoda ta, choć wywodzi się ze Starożytnego Egiptu, dopiero wiele tysięcy lat później doczekała się swoich entuzjastów. Wielu pacjentów zastanawia się jednak ile …

Jaki pistolet lakierniczy dla amatora wybrać?

Jaki pistolet lakierniczy na początek będzie najlepszy? Wydawać by się mogło, że zmiana koloru samochodu czy motoru możliwa jest tylko i wyłącznie w profesjonalnych warsztatach. Nic z tych rzeczy, a tego …

Jakie powierzchnie można poddać piaskowaniu?

Przygotowanie powierzchni do dalszego użytku jest niesamowicie ważne. Niezależnie od tego, w jaki sposób materiał ma zostać dalej wykorzystany, należy go do tego dostosować. Zazwyczaj obróbka nie kończy się po jednym …

kuchnia

Prowansja to malownicza kraina położona we Francji, nad Morzem Śródziemnym. Panuje tam łagodny, ciepły klimat – lata są suche i upalne, a zimy krótkie oraz łagodne. Kuchnia w stylu prowansalskim swoim rustykalnym wyrazem nawiązuje do tamtejszego krajobrazu, gdzie dominują surowe skały, sucha gleba czy falujące pola lawendy. Jak zaprojektować kuchnię w stylu prowansalskim? Czym charakteryzuje się ten styl?

Kuchnia w stylu prowansalskim – meble, kolory, dodatki, czyli charakterystyka stylu

Styl prowansalski to przede wszystkim jasne odcienie bieli, ciepłe brązy naturalnego drewna oraz rustykalne, pokryte kamieniami ściany. Wnętrza pomieszczeń są przestronne, dobrze oświetlone i mimo pozornego chłodu emanują ciepłą, swojską aurą. Ceglane mury zestawiane są z gładkimi powierzchniami dekoracyjnych płytek. Meble w stylu prowansalskim wyróżniają się pewną dozą wiktoriańskiego stylu – wyróżniającego się finezyjną linią, efektownymi detalami oraz białą barwą. Surowy klimat wnętrz ocieplają drewniana podłoga, suszone zioła i rośliny doniczkowe – zwłaszcza lawenda. Kuchnia w stylu prowansalskim jest doskonale zorganizowana, znajduje się w niej wiele przestrzeni dla sprzętów oraz duży, drewniany stół z krzesłami.

Jak urządzić kuchnie w stylu prowansalskim?

Kuchnia w stylu prowansalskim nie może się obejść bez kilku ważnych elementów. Drewniana podłoga lub posadzka imitująca drewno wraz z białymi, rustykalnymi ścianami pokrytymi kamienną płytką lub cegłą to podstawa aranżacji. Meble do kuchni również powinny być drewniane oraz pomalowane na biało. Stół i krzesła mają prosty lub finezyjny fason, wyposażone są w poduszki lub pokrowce. Pojawiają się przeszklone witryny na szkliwo i zastawę stołową. Ściana pomiędzy szafkami i blatem wyłożona jest zazwyczaj dekoracyjnymi płytkami. Ponadto warto zwrócić uwagę na rośliny w doniczkach, wazonach czy obrazy przedstawiające prowansalskie krajobrazy. Całość dopełniają koronkowe zasłony bądź firanki o kwiatowych motywach, a także efektowny wieloramienny żyrandol.

Meble kuchenne sprawdź na stronie https://limexmeble.pl/meble-do-kuchni/.

Kuchnia w stylu prowansalskim – dodatki

Kuchnia w stylu prowansalskim nie może obejść się bez charakterystycznych dodatków, które przesądzają o ostatecznym charakterze aranżacji. Jednym z nich są niewielkie rośliny doniczkowe – lawenda lub zioła na okiennych parapetach. Przedmioty dekoracyjne i użytkowe, jak zegar, miniwieszak na klucze czy podkładki pod kubki, można ozdobić technikę decoupage. Polega na oklejaniu przedmiotów wzorzystymi papierami lub serwetkami. Przedmioty te są poddawane różnym uszlachetnieniom lub postarzane.

Nieodłącznym elementem prowansalskiej kuchni są poduszki z motywami kwiatów lub kolorowe pokrowce na krzesła. W bardziej minimalistycznym wydaniu są to akcesoria z surowych, naturalnych tkanin, jak len lub bawełna. Ponadto w aranżacji mogą pojawić się inne pasujące detale – drewniany bądź wiklinowy gazetnik, kuchenna rękawica z grubego materiału czy szmaciana kieszonka do przechowywania różnych drobiazgów. Każdy detal ma znaczenie, dlatego podczas wybierania kolejnych dodatków należy pamiętać o tym, aby były one spójne stylistycznie.

Meble w stylu prowansalskim – kuchnia

Klasykę stanowią białe delikatnie stylizowane na wiktoriańskie meble. Oznacza to, że posiadają finezyjne, dekoracyjne zwieńczenia szczytów oraz ozdobne nóżki, które sprawiają, że elementy nie dotykają podłogi spodami. Biel łączona jest czasem z kolorem naturalnego drewna w różnych odcieniach. Liczne szuflady i zamykane półeczki posiadają stylizowane rączki.

Kuchnia prowansalska nie może obejść się bez przeszklonej witryny, pełniącej rolę dekoracyjną – jest to miejsce na wyeksponowanie malowanej zastawy stołowej, jak filiżanki, talerzyki, dzbanek czy miski. W nieco bardziej nowoczesnych modelach nie może zabraknąć podświetlanych półek. Kolejnym niezwykle ważnym elementem kuchni jest stół oraz dopasowane do niego krzesła. Taki zestaw może wyróżniać się z otoczenia kolorem pod warunkiem, że będzie biały, w kolorze naturalnego drewna lub ewentualnie wykonany z metalu.