Jak postawić serwer w firmie?

W dzisiejszym świecie technologii, gdzie coraz większa liczba firm zależy od cyfrowych narzędzi, pytanie o to, jak postawić serwer w firmie, staje się coraz bardziej aktualne. Serwery stanowią podstawę nie tylko …

Komu powierzyć budowę sieci wodno-kanalizacyjnej?

Sieć wodno-kanalizacyjna to jeden z kluczowych elementów infrastruktury każdego miejsca zamieszkania. Bez takiej sieci niemożliwe byłoby bieżące korzystanie z zasobów wodnych czy efektywne odprowadzanie zużytej wody. Z tego względu sieci wodno-kanalizacyjne …

Ochrona termiczna włosów – klucz do zdrowych i lśniących kosmyków podczas stylizacji?

W dzisiejszych czasach, kiedy dbałość o wygląd stała się niezwykle istotnym elementem życia codziennego, ochrona włosów przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury podczas stylizacji zyskuje na znaczeniu. Każda osoba pragnąca cieszyć się …

monitoring

Dom, przydomowy garaż i firma to miejsca, które w szczególny sposób powinny być zabezpieczone. Właściwa ochrona to taka, która z jednej strony odstraszy włamywacza, a z drugiej, jeśli dojdzie do włamania, pozwoli na jego szybką reakcję. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się dobry system monitoringu. Warto zatem wiedzieć, czym się kierować przy jego wyborze.

Plan monitoringu

System monitoringu to nie tylko instalacja kamer. Ważne jest, aby te elementy zostały umieszczone we właściwych miejscach. Dlatego istotne jest, aby zacząć od dobrego rozplanowania systemu monitoringu w domu, na posesji czy w firmie. Pamiętać trzeba tu przede wszystkim, aby nie pozostawiać tzw. czarnych dziur. Mowa tu o obszarach, których żadne urządzenie nie będzie obejmować. Aby uniknąć tego problemu, konieczna jest dokłada analiza tego, w jakich miejscach na pewno muszą znaleźć się kamery.

Monitoring przewodowy a bezprzewodowy

Na rynku dostępne są dwa rodzaje systemów monitoringu. Mowa tu o przewodowym oraz bezprzewodowym. Jeśli jest taka możliwość, warto postawić na pierwszy typ. Będzie to oczywiście łatwiejsze w przypadku budynków, które dopiero są na etapie budowy. Łatwiej jest wówczas zaplanować i zamontować całą instalację. Monitoring przewodowy charakteryzuje niezawodność i fakt, że jest on mało podatny na różnego rodzaju zakłócenia. Natomiast drugi rodzaj opiera się o transmisję radiową. Niestety, wiąże się to z ryzykiem zakłóceń w działaniu systemu monitoringu. Trzeba jednak przyznać, że instalacja tego rodzaju jest dużo łatwiejsza w porównaniu z typem wymagającym montażu przewodów.

Wybór systemu monitoringu

Jeszcze nie tak dawno temu większość systemów monitoringu oparta była na technologii analogowej. Dziś jednak takie rozwiązanie jest już dość przestarzałe, a obecnie coraz częściej stosuje się technologię cyfrową. Takie rozwiązanie ma wiele konkretnych zalet. Przede wszystkim instalacja takiego systemu jest dużo prostsza. Dodatkowo daje możliwość kontroli monitoringu zdalnie – obraz z kamer oglądać można z dowolnego miejsca. Technologia cyfrowa wciąż się rozwija i dostarcza nowe możliwości w zakresie monitorowania obiektów. Dziś to już naprawdę zaawansowane narzędzie. Obecnie choćby monitoring w województwie podlaskim opiera się głównie na tego typu technologii.

Rodzaje kamer w monitoringu

Każdy system monitoringu składa się z kilku podstawowych elementów. Mowa tu o rejestratorze, czyli dysku twardym, na którym przechowywane są nagrania, o okablowaniu, zasilaczach oraz oczywiście o kamerach. Wyróżnić można kilka rodzajów ostatnich elementów w systemach monitoringu. Przede wszystkim istnieją kamery kopułowe, tubowe oraz PTZ, czyli posiadające ruchomą głowicę. Konkretny rodzaj powinien być dopasowany do miejsca, w którym ma zostać zamontowany oraz do obserwowanego obszaru. Zdarzają się systemy monitoringu, które łączą w sobie wszystkie typy kamer. Uzależnione jest to bowiem od konkretnych potrzeb i oczekiwań. Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj zostanie wybrany, ważne jest, aby urządzenia cechowały się wysoką rozdzielczością.