Ile kosztuje baner reklamowy?

Banery reklamowe stanowią nieodzowny element kampanii marketingowych, promocyjnych wydarzeń czy informacyjnych ogłoszeń. Skuteczne i atrakcyjne banery przyciągają uwagę potencjalnych klientów i pozwalają przekazywać istotne komunikaty. Jednak przed zamówieniem banera warto poznać …

Jak zamontować podłogi drewniane?

Montaż podłóg drewnianych to proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz staranności. W niniejszym artykule omówiono kroki i podstawowe zasady, które warto wziąć pod uwagę przy montażu podłóg drewnianych. Bez względu …

Jak drukować na przezroczystej folii?

Drukowanie to proces, który stale się rozwija i dostarcza coraz to nowszych możliwości. Jednym z ciekawych i niekonwencjonalnych sposobów jest drukowanie na przeźroczystej folii. Ta technika pozwala na tworzenie efektownych projektów, …

Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Decydują się na nie już nie tylko kobiety, ale również mężczyźni, którzy zainteresowani są poprawą własnego wyglądu. Pozostaje jednak pytanie, kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej, tak aby wszystko odbywało się zgodnie z obowiązującym prawem?

Kosmetyczka czy lekarz?

Już samo sformułowanie „medycyna estetyczna” sugeruje, że zabiegi powinny być wykonywane przez lekarza, który posiada odpowiednie uprawnienia. Jak jest w praktyce? Otóż bardzo często zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oferowane są przez salony, prowadzone przez kosmetologów lub kosmetyczki. Kosmetolog to osoba, która ukończyła studia wyższe, jednak z prawnego punktu widzenia nie jest ona medykiem. Oznacza to, że nie może wykonywać zabiegów inwazyjnych, w których dochodzi do przerwania powłok skórnych. Nie ma także prawa do świadczenia usług z zakresu ochrony zdrowia. Podobnie jest z kosmetykami – w praktyce są to osoby, które posiadają wyłącznie tytuł technika usług kosmetycznych. Mogą one zajmować się „poprawianiem” urody, lecz w nieinwazyjny sposób.

Tymczasem lekarz to osoba, która ukończyła studia medyczne, odbyła wymagany staż oraz uzyskała stosowną specjalizację. Nabyła ona tym samym prawo do świadczenia usług z zakresu ochrony zdrowia. Wiele mówi się o tym, że podawanie poszczególnych preparatów podczas zabiegów medycyny estetycznej wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Z drugiej strony, prawo nie określa jasno, kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej, a kto nie jest do tego uprawniony. Jedynie ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty wskazuje, że osoba udzielająca świadczeń zdrowotnych bez uprawnień do rozpoznawania chorób lub ich leczenia może podlegać karze pozbawienia wolności do roku. Tutaj jednak wyłącznie w drodze wykładni prawa możemy domniemywać, że skoro zabiegi medycyny estetycznej mają charakter zabiegów medycznych, to może wykonywać je wyłącznie lekarz bądź lekarz dentysta.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Zabiegi medycy estetycznej bardzo często oferowane są przez gabinety kosmetyczne. I choć nie jest to naruszeniem prawa, to powinien być w nich zatrudniony lekarz, który zajmie się przygotowaniem pacjenta i przeprowadzi zabieg bądź będzie nadzorował jego przeprowadzenie przez doświadczonego kosmetologa. Najczęściej jednak kosmetolodzy pracują na własną rękę, gdyż jest to po prostu bardziej opłacalne. Warto jednak mieć świadomość, że zdecydowana większość zabiegów medycyny estetycznej ma charakter inwazyjny, co oznacza, że mogą one w poważny sposób uszkodzić poszczególne tkanki czy nawet narządy. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi zagrożenie dla życia. Lekarz będzie wiedział, jak zareagować w takiej sytuacji, lecz kosmetolog – niekoniecznie. Dlatego też, mając na względzie przede wszystkim własne bezpieczeństwo, warto wybierać gabinety medycyny estetycznej prowadzone przez lekarzy. Osoby zainteresowane tego typu zabiegami powinny zapoznać się z ofertą dostępną na stronie internetowej https://fyoung.pl/.

Medycyna estetyczna – kto może wykonywać zabiegi?

W świetle obowiązującego prawa nie ma przepisu, który jasno wskazuje na to, kto może wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Lekarze są jednak coraz bardziej zaniepokojeni tym, że podejmują się ich osoby bez wykształcenia medycznego i odpowiednich uprawnień. Często można usłyszeć niezadowolenie klientów, którzy zamiast poprawić urodę, borykają się z jeszcze większymi jej mankamentami. Dlatego też osoby, którym zależy na najwyższej jakości usługach, powinny wybierać gabinety medycyny estetycznej, prowadzone przez lekarzy. Dobrze, jeśli są to osoby ze specjalizacją z zakresu medycyny estetycznej bądź dermatologii estetycznej – dzięki dużej wiedzy są one w stanie pomóc w rozwiązaniu niemal każdego problemu. Pacjenci powinni pamiętać, że na pierwszym miejscu jest nie uroda, a zdrowie i ogólne bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegów.