Czy warto skorzystać z usług biura tłumaczeń?

W dobie globalizacji i rosnącej mobilności tłumaczenia językowe stały się koniecznością. Przekazywanie informacji w różnych językach jest niezbędne zarówno dla osób prywatnych, jak i firm działających na międzynarodowym rynku. Chociaż wiele …

Transport drogowy – co to?

Transport drogowy to jeden z kluczowych elementów współczesnej logistyki. W dobie globalizacji i rosnącego znaczenia handlu międzynarodowego, znaczenie tego sektora stale wzrasta. Ale co to jest transport drogowy? Aby dokładnie zrozumieć …

Elektroniczny obieg dokumentów – co to jest?

Elektroniczny obieg dokumentów to pojęcie, które zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym cyfrowym świecie. Coraz więcej firm i instytucji przechodzi na cyfryzację swoich procesów, w tym przepływu dokumentacji. Ale co to jest …

Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Decydują się na nie już nie tylko kobiety, ale również mężczyźni, którzy zainteresowani są poprawą własnego wyglądu. Pozostaje jednak pytanie, kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej, tak aby wszystko odbywało się zgodnie z obowiązującym prawem?

Kosmetyczka czy lekarz?

Już samo sformułowanie „medycyna estetyczna” sugeruje, że zabiegi powinny być wykonywane przez lekarza, który posiada odpowiednie uprawnienia. Jak jest w praktyce? Otóż bardzo często zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oferowane są przez salony, prowadzone przez kosmetologów lub kosmetyczki. Kosmetolog to osoba, która ukończyła studia wyższe, jednak z prawnego punktu widzenia nie jest ona medykiem. Oznacza to, że nie może wykonywać zabiegów inwazyjnych, w których dochodzi do przerwania powłok skórnych. Nie ma także prawa do świadczenia usług z zakresu ochrony zdrowia. Podobnie jest z kosmetykami – w praktyce są to osoby, które posiadają wyłącznie tytuł technika usług kosmetycznych. Mogą one zajmować się „poprawianiem” urody, lecz w nieinwazyjny sposób.

Tymczasem lekarz to osoba, która ukończyła studia medyczne, odbyła wymagany staż oraz uzyskała stosowną specjalizację. Nabyła ona tym samym prawo do świadczenia usług z zakresu ochrony zdrowia. Wiele mówi się o tym, że podawanie poszczególnych preparatów podczas zabiegów medycyny estetycznej wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Z drugiej strony, prawo nie określa jasno, kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej, a kto nie jest do tego uprawniony. Jedynie ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty wskazuje, że osoba udzielająca świadczeń zdrowotnych bez uprawnień do rozpoznawania chorób lub ich leczenia może podlegać karze pozbawienia wolności do roku. Tutaj jednak wyłącznie w drodze wykładni prawa możemy domniemywać, że skoro zabiegi medycyny estetycznej mają charakter zabiegów medycznych, to może wykonywać je wyłącznie lekarz bądź lekarz dentysta.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Zabiegi medycy estetycznej bardzo często oferowane są przez gabinety kosmetyczne. I choć nie jest to naruszeniem prawa, to powinien być w nich zatrudniony lekarz, który zajmie się przygotowaniem pacjenta i przeprowadzi zabieg bądź będzie nadzorował jego przeprowadzenie przez doświadczonego kosmetologa. Najczęściej jednak kosmetolodzy pracują na własną rękę, gdyż jest to po prostu bardziej opłacalne. Warto jednak mieć świadomość, że zdecydowana większość zabiegów medycyny estetycznej ma charakter inwazyjny, co oznacza, że mogą one w poważny sposób uszkodzić poszczególne tkanki czy nawet narządy. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi zagrożenie dla życia. Lekarz będzie wiedział, jak zareagować w takiej sytuacji, lecz kosmetolog – niekoniecznie. Dlatego też, mając na względzie przede wszystkim własne bezpieczeństwo, warto wybierać gabinety medycyny estetycznej prowadzone przez lekarzy. Osoby zainteresowane tego typu zabiegami powinny zapoznać się z ofertą dostępną na stronie internetowej https://fyoung.pl/.

Medycyna estetyczna – kto może wykonywać zabiegi?

W świetle obowiązującego prawa nie ma przepisu, który jasno wskazuje na to, kto może wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Lekarze są jednak coraz bardziej zaniepokojeni tym, że podejmują się ich osoby bez wykształcenia medycznego i odpowiednich uprawnień. Często można usłyszeć niezadowolenie klientów, którzy zamiast poprawić urodę, borykają się z jeszcze większymi jej mankamentami. Dlatego też osoby, którym zależy na najwyższej jakości usługach, powinny wybierać gabinety medycyny estetycznej, prowadzone przez lekarzy. Dobrze, jeśli są to osoby ze specjalizacją z zakresu medycyny estetycznej bądź dermatologii estetycznej – dzięki dużej wiedzy są one w stanie pomóc w rozwiązaniu niemal każdego problemu. Pacjenci powinni pamiętać, że na pierwszym miejscu jest nie uroda, a zdrowie i ogólne bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegów.