Czy warto skorzystać z usług biura tłumaczeń?

W dobie globalizacji i rosnącej mobilności tłumaczenia językowe stały się koniecznością. Przekazywanie informacji w różnych językach jest niezbędne zarówno dla osób prywatnych, jak i firm działających na międzynarodowym rynku. Chociaż wiele …

Transport drogowy – co to?

Transport drogowy to jeden z kluczowych elementów współczesnej logistyki. W dobie globalizacji i rosnącego znaczenia handlu międzynarodowego, znaczenie tego sektora stale wzrasta. Ale co to jest transport drogowy? Aby dokładnie zrozumieć …

Elektroniczny obieg dokumentów – co to jest?

Elektroniczny obieg dokumentów to pojęcie, które zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym cyfrowym świecie. Coraz więcej firm i instytucji przechodzi na cyfryzację swoich procesów, w tym przepływu dokumentacji. Ale co to jest …

Możliwość dostrzeżenia na niebie krążących wokół Ziemi satelitów wzbudza sporo emocji. Dla wielu z nas jest to wyjątkowe wydarzenie, będące dowodem na to, jak wiele dzieje się w kosmosie, który wciąż skrywa w sobie niezliczoną liczbę tajemnic. Zobaczenie rzadko występującego zjawiska jest rzeczą wyjątkową, której z pewnością warto doświadczyć.

Starlink – co to jest?

Przelatujące satelity Starlink wywołują wiele emocji. Dla przeciętnej osoby stanowią one widowiskowe i niezwykle atrakcyjne wydarzenie, które zostanie zapamiętane jako wyjątkowe wspomnienie. Zapewne wielu słyszało już o ich występowaniu, jednak mało kto wiem, czym rzeczywiście są widoczne na niebie satelity Starlink. Krótko mówiąc, jest to ciąg satelitów telekomunikacyjnych, tworzących sieć internetową, która obejmuje niemal całą powierzchnię globu ziemskiego. Wykorzystują one technologię szyku fazowego, dzięki czemu stanowią dobre rozwiązanie dla samolotów czy statków, które mogą się między sobą porozumiewać.

Szacuje się, że jeden satelita może mieć wymiary około 3 m × 1,5 m× 0,2 m i ważyć ponad 250 kg! Podkreślamy jednak, że są to wyłącznie założenie, gdyż oficjalne dane nigdy nie zostały ujawnione. Do wyposażenia satelit Elona Muska należy panel słoneczny, który po rozłożeniu osiąga 12 metrów długości. Warto zaznaczyć, że wspomniane satelity mogą korygować tor, po którym się poruszają, do czego wykorzystują silniki jonowe.

Kiedy satelity Starlink będą widoczne na polskim niebie?

Obiektów, które poruszają się po ziemskiej orbicie, jest wyjątkowo dużo. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zaobserwowany na niebie punkt nie musi być satelitą, a jedynie odłamkiem pewnego kosmicznego ciała lub pozostałością po wystrzelonej w kosmos rakiecie. Obecnie mamy dostęp do ciekawych danych, które dotyczącą obecności wielu obiektów, jakie możemy zaobserwować na niebie. Wiele aplikacji mobilnych pozwala na monitorowanie wybranych elementów. Oczywiście większości z nich nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Niestety podczas obserwacji nieba wyjątkowo niekorzystne są jasne światła lamp, latarnie morskie czy neony. Spora liczba fabryk znacząco zanieczyszcza niebo, przez co znacznie trudniej o dostrzeżenie gwiazd.

Jeśli chcesz sprawdzić, kiedy satelity Starlink będą widoczne nad Polską lub w innym miejscem na Ziemi, pomocna będzie witryna findstarlink.com. Wystarczy wybrać interesującą Cię lokalizację, a strona poda konkretny termin i godzinę. Na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku prawdopodobnie nie ujrzysz satelit Muska. Niestety, dni między 30 lipca a 3 sierpnia to okres przeciętnej lub słabej widoczności, dlatego nieustannie kontroluj podaną witrynę. Warto skorzystać z dobrodziejstw technologii oraz poszerzać swoje horyzonty. Być może uda Ci się trafić na dzień, kiedy warunki pogodowe będą wystarczająco dobre. Udanej zabawy!