Jak wybrać pierwszy wibrator?

Zakup swojego pierwszego wibratora może być zniechęcającym zadaniem. Chcesz znaleźć coś, co jest przyjemne, ale nie jesteś pewien, gdzie zacząć. Z tak wielu różnych typów, rozmiarów i funkcji, może być trudno …

Kiedy myć kostkę brukową?

Kostka brukowa jest narażona na różnorodne zanieczyszczenia. Aby przez długie lata zachowała atrakcyjny wygląd, należy pamiętać o jej regularnej pielęgnacji. Bardzo ważne jest systematyczne oczyszczanie bruku z kurzu, mchu i innych …

Jaką deskę tarasową wybrać?

Taras jest niesamowitym miejscem, w którym można się zrelaksować, w spokoju poczytać ulubioną książkę czy napić kawy w słoneczny poranek. Jednak, by przez długi czas zachował swój estetyczny wygląd, warto zainwestować …

Najnowsze artykuły

kostka brukowa

Kiedy myć kostkę brukową?

prawnik

Jakie są etapy windykacji?

Możliwość dostrzeżenia na niebie krążących wokół Ziemi satelitów wzbudza sporo emocji. Dla wielu z nas jest to wyjątkowe wydarzenie, będące dowodem na to, jak wiele dzieje się w kosmosie, który wciąż skrywa w sobie niezliczoną liczbę tajemnic. Zobaczenie rzadko występującego zjawiska jest rzeczą wyjątkową, której z pewnością warto doświadczyć.

Starlink – co to jest?

Przelatujące satelity Starlink wywołują wiele emocji. Dla przeciętnej osoby stanowią one widowiskowe i niezwykle atrakcyjne wydarzenie, które zostanie zapamiętane jako wyjątkowe wspomnienie. Zapewne wielu słyszało już o ich występowaniu, jednak mało kto wiem, czym rzeczywiście są widoczne na niebie satelity Starlink. Krótko mówiąc, jest to ciąg satelitów telekomunikacyjnych, tworzących sieć internetową, która obejmuje niemal całą powierzchnię globu ziemskiego. Wykorzystują one technologię szyku fazowego, dzięki czemu stanowią dobre rozwiązanie dla samolotów czy statków, które mogą się między sobą porozumiewać.

Szacuje się, że jeden satelita może mieć wymiary około 3 m × 1,5 m× 0,2 m i ważyć ponad 250 kg! Podkreślamy jednak, że są to wyłącznie założenie, gdyż oficjalne dane nigdy nie zostały ujawnione. Do wyposażenia satelit Elona Muska należy panel słoneczny, który po rozłożeniu osiąga 12 metrów długości. Warto zaznaczyć, że wspomniane satelity mogą korygować tor, po którym się poruszają, do czego wykorzystują silniki jonowe.

Kiedy satelity Starlink będą widoczne na polskim niebie?

Obiektów, które poruszają się po ziemskiej orbicie, jest wyjątkowo dużo. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zaobserwowany na niebie punkt nie musi być satelitą, a jedynie odłamkiem pewnego kosmicznego ciała lub pozostałością po wystrzelonej w kosmos rakiecie. Obecnie mamy dostęp do ciekawych danych, które dotyczącą obecności wielu obiektów, jakie możemy zaobserwować na niebie. Wiele aplikacji mobilnych pozwala na monitorowanie wybranych elementów. Oczywiście większości z nich nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Niestety podczas obserwacji nieba wyjątkowo niekorzystne są jasne światła lamp, latarnie morskie czy neony. Spora liczba fabryk znacząco zanieczyszcza niebo, przez co znacznie trudniej o dostrzeżenie gwiazd.

Jeśli chcesz sprawdzić, kiedy satelity Starlink będą widoczne nad Polską lub w innym miejscem na Ziemi, pomocna będzie witryna findstarlink.com. Wystarczy wybrać interesującą Cię lokalizację, a strona poda konkretny termin i godzinę. Na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku prawdopodobnie nie ujrzysz satelit Muska. Niestety, dni między 30 lipca a 3 sierpnia to okres przeciętnej lub słabej widoczności, dlatego nieustannie kontroluj podaną witrynę. Warto skorzystać z dobrodziejstw technologii oraz poszerzać swoje horyzonty. Być może uda Ci się trafić na dzień, kiedy warunki pogodowe będą wystarczająco dobre. Udanej zabawy!