Prawdopodobnie w pewnym momencie natknąłeś się na wyrażenie, takie jak dark web lub ciemna strona sieci. Chcesz wiedzieć wszystko o tym pojęciu? W kolejnych częściach omówimy, czym jest darkweb.
Czym jest darkweb?
Termin darkweb odnosi się do stron internetowych, które nie są indeksowane przez główne wyszukiwarki i nie są dostępne za pomocą normalnych przeglądarek. Należy pamiętać, że strony te wymagają specyficznej konfiguracji i konkretnego oprogramowania, aby móc je eksplorować. Nie daj się jednak zwieść. Zawartość darkweb jest uznawana za część WWW, czyli World Wide Web. Pozostaje jednak poza zasięgiem sieci publicznych i wyszukiwarek.
Różnice między deepweb a darkweb
Internet można podzielić na różne warstwy. Poniżej wyjaśniamy, z czego składa się każda z nich i czym się charakteryzuje. W rezultacie łatwiej będzie Ci zrozumieć różnice między dwoma terminami, które są podobne, ale nie oznaczają tego samego: deepweb i darkweb.
Deepweb
Warstwa ta zawiera 90% portali. Ważne jest, aby nie mylić deepweb z darkweb. Tym pierwszym terminem określamy strony, które nie zostały zaindeksowane przez wyszukiwarki. Jednak zdecydowana większość z nich jest dostępna za pomocą konwencjonalnych przeglądarek i konfiguracji sieciowych. W deepweb znajdują się prywatne sieci firm, rządów lub instytucji edukacyjnych, znane jako intranety. Znajdują się tam również bazy danych, duże archiwa informacji i wszelkie inne treści, do których można dotrzeć za pomocą bezpośredniego linku.
Darkweb
Gdzie więc mieści się darkweb? W rzeczywistości znajduje się w obrębie deepweb. Dlatego wszystkie treści są de-indeksowane i nie tak łatwo je kontrolować. Jak wejść do darkweb? Jest to najbardziej ukryta warstwa Internetu, dostępna za pomocą specjalnych przeglądarek. Do najpopularniejszych wśród użytkowników należą Freenet, Tor czy I2P. O szczegółach dostania się do darkweb przeczytasz w: https://isportal.pl/dark-web-najniebezpieczniejsze-miejsce-w-sieci-do-ktorego-nie-tak-trudno-sie-dostac/
Co można znaleźć w darkweb?
Teraz gdy znasz już wszystkie niezbędne fakty, prawdopodobnie łatwiej jest Ci odróżnić deepweb od darkweb. Pozostaje jednak pytanie: jakie treści znajdują się w darkweb? Ze względu na swoje właściwości techniczne, darkweb sprzyja anonimowości, a co za tym idzie, pojawiają się na tam zakazane lub nielegalne treści. Oto kilka przykładów:
- Sprzedaż towarów. Czarny rynek kradzionych towarów, broni, dokumentacji i narkotyków.
- Biblioteki książek.
- Hosting zorientowany na ochronę prywatności.
- Cenzurowane treści, takie jak przedmioty zakazane przez rządy i tajemnice państwowe.
- Dostawcy poczty elektronicznej.
- Pornografia
Jak zauważyłeś, strony w dark web mają bardzo konkretne cele. W prawie wszystkich przypadkach firmy dążą do pozycjonowania się w otwartej sieci. W ten sposób użytkownicy będą mogli zlokalizować ich produkty w głównych wyszukiwarkach internetowych, bez potrzeby używania specjalnej przeglądarki Tor.