Czym jest agrofobia?

Agrofobia – to słowo, które w dzisiejszych czasach zyskuje coraz większą uwagę. Ale czy naprawdę wiemy, co oznacza? Czy jest to po prostu niechęć do przestrzeni zewnętrznej, czy może coś znacznie …

Czy warto skorzystać z usług biura tłumaczeń?

W dobie globalizacji i rosnącej mobilności tłumaczenia językowe stały się koniecznością. Przekazywanie informacji w różnych językach jest niezbędne zarówno dla osób prywatnych, jak i firm działających na międzynarodowym rynku. Chociaż wiele …

Transport drogowy – co to?

Transport drogowy to jeden z kluczowych elementów współczesnej logistyki. W dobie globalizacji i rosnącego znaczenia handlu międzynarodowego, znaczenie tego sektora stale wzrasta. Ale co to jest transport drogowy? Aby dokładnie zrozumieć …

Prawdopodobnie w pewnym momencie natknąłeś się na wyrażenie, takie jak dark web lub ciemna strona sieci. Chcesz wiedzieć wszystko o tym pojęciu? W kolejnych częściach omówimy, czym jest darkweb.

Czym jest darkweb?

Termin darkweb odnosi się do stron internetowych, które nie są indeksowane przez główne wyszukiwarki i nie są dostępne za pomocą normalnych przeglądarek. Należy pamiętać, że strony te wymagają specyficznej konfiguracji i konkretnego oprogramowania, aby móc je eksplorować. Nie daj się jednak zwieść. Zawartość darkweb jest uznawana za część WWW, czyli World Wide Web. Pozostaje jednak poza zasięgiem sieci publicznych i wyszukiwarek.

Różnice między deepweb a darkweb

Internet można podzielić na różne warstwy. Poniżej wyjaśniamy, z czego składa się każda z nich i czym się charakteryzuje. W rezultacie łatwiej będzie Ci zrozumieć różnice między dwoma terminami, które są podobne, ale nie oznaczają tego samego: deepweb i darkweb.

Deepweb

Warstwa ta zawiera 90% portali. Ważne jest, aby nie mylić deepweb z darkweb. Tym pierwszym terminem określamy strony, które nie zostały zaindeksowane przez wyszukiwarki. Jednak zdecydowana większość z nich jest dostępna za pomocą konwencjonalnych przeglądarek i konfiguracji sieciowych. W deepweb znajdują się prywatne sieci firm, rządów lub instytucji edukacyjnych, znane jako intranety. Znajdują się tam również bazy danych, duże archiwa informacji i wszelkie inne treści, do których można dotrzeć za pomocą bezpośredniego linku.

Darkweb

Gdzie więc mieści się darkweb? W rzeczywistości znajduje się w obrębie deepweb. Dlatego wszystkie treści są de-indeksowane i nie tak łatwo je kontrolować. Jak wejść do darkweb? Jest to najbardziej ukryta warstwa Internetu, dostępna za pomocą specjalnych przeglądarek. Do najpopularniejszych wśród użytkowników należą Freenet, Tor czy I2P. O szczegółach dostania się do darkweb przeczytasz w: https://isportal.pl/dark-web-najniebezpieczniejsze-miejsce-w-sieci-do-ktorego-nie-tak-trudno-sie-dostac/

Co można znaleźć w darkweb?

Teraz gdy znasz już wszystkie niezbędne fakty, prawdopodobnie łatwiej jest Ci odróżnić deepweb od darkweb. Pozostaje jednak pytanie: jakie treści znajdują się w darkweb? Ze względu na swoje właściwości techniczne, darkweb sprzyja anonimowości, a co za tym idzie, pojawiają się na tam zakazane lub nielegalne treści. Oto kilka przykładów:

  • Sprzedaż towarów. Czarny rynek kradzionych towarów, broni, dokumentacji i narkotyków.
  • Biblioteki książek.
  • Hosting zorientowany na ochronę prywatności.
  • Cenzurowane treści, takie jak przedmioty zakazane przez rządy i tajemnice państwowe.
  • Dostawcy poczty elektronicznej.
  • Pornografia

Jak zauważyłeś, strony w dark web mają bardzo konkretne cele. W prawie wszystkich przypadkach firmy dążą do pozycjonowania się w otwartej sieci. W ten sposób użytkownicy będą mogli zlokalizować ich produkty w głównych wyszukiwarkach internetowych, bez potrzeby używania specjalnej przeglądarki Tor.