Krioterapia – jak często?

Krioterapia jest to leczenie bólu za pomocą zimna. Metoda ta, choć wywodzi się ze Starożytnego Egiptu, dopiero wiele tysięcy lat później doczekała się swoich entuzjastów. Wielu pacjentów zastanawia się jednak ile …

Jaki pistolet lakierniczy dla amatora wybrać?

Jaki pistolet lakierniczy na początek będzie najlepszy? Wydawać by się mogło, że zmiana koloru samochodu czy motoru możliwa jest tylko i wyłącznie w profesjonalnych warsztatach. Nic z tych rzeczy, a tego …

Jakie powierzchnie można poddać piaskowaniu?

Przygotowanie powierzchni do dalszego użytku jest niesamowicie ważne. Niezależnie od tego, w jaki sposób materiał ma zostać dalej wykorzystany, należy go do tego dostosować. Zazwyczaj obróbka nie kończy się po jednym …

pomoc

Każdy z nas może potrzebować w życiu pomocy – jest to normalna rzecz, że zdarzają się nam mniejsze bądź większe kryzysy. Warto wtedy nie wstydzić się i zwrócić się o pomoc do poszczególnych ludzi czy też organizacji.

Z racji tego, że każdy z nas może być na miejscu tego, który potrzebować będzie pomocy, możemy empatyzować z potrzebującymi. Ważne, by nasza empatia nie była próżna – nie tyle istotne są nasze uczucia, co działania, jakie wykonujemy. Ważne też, by nie pomaga innym z litości czy ze źle pojmowanego miłosierdzia – postawy, w których góruje litość, są postawami wyższościowymi, często też nie są one autentyczne. Drogocennym jest pielęgnowanie w sobie zdrowego altruizmu. Jednak istotne jest, by nie pomagać tym, którzy nie potrzebują naszej pomocy, a także – by się nadmiernie nie nadwyrężyć w pomaganiu, bo wtedy może nas szybko spotkać syndrom wypalenia.

Dlaczego warto pomaga innym? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Pomaganie daje wiele satysfakcji

Pomaganie innym daje nam wiele radości – nic tak nie poprawia samopoczucia jak świadomość, że niesiemy pomoc potrzebującym. Tym bardziej, jeśli efekty naszych działań są widoczne gołym okiem. Widząc uśmiechnięte twarze tych, którym pomogliśmy, odczuwamy przypływ endorfin i zachętę do dalszego działania na rzecz innych.

Czemu jeszcze warto pomagać? Bowiem – jak chyba każdy się zgodzi – pomaganie innym jest zajęciem sensownym. A posiadanie sensu życia jest – jak zwykł mawiać znany psychiatra Victor Frankl – niebagatelnie istotne dla zachowania zdrowej kondycji psychicznej. Zatem pomagając innym, pomagamy też sobie – i to jest właśnie całe piękno niesienia pomocy

Ponadto pomagając, przyciągasz do siebie pozytywnych ludzi – możesz więc zdobywać przyjaciół i cieszyć się pomaganiem razem z nimi. Jeśli jesteś wolontariuszem, poznajesz całą zgraję sympatycznych i życzliwych osób.

Nie ważne, czy pomagasz jako wolontariusz, czy wpłacasz darowizny na dane organizacje – np. takie oferujące pomoc rodzinie – budzisz wtedy uznanie i szacunek wśród innych. W niektórych przypadkach można nawet stwierdzić, że pomaganie jest seksowne – w gruncie rzeczy nic tak nie przyciąga płci przeciwnej jak wyjątkowo dobry charakter. Pomaganie ponadto zwiększa wiarę w siebie i w swoje możliwości. Daje nam poczucie większej sprawczości i tego, że mamy pewną, choćby minimalną kontrolę nad tym, co dzieje się na świecie.

Pomagając, zmieniasz świat

Pomagając, dokładasz swoją małą cegiełkę do tego, by świat stał się lepszym miejscem. Czy to nie jest wystarczający powód, żeby pomagać? Na małą skalę możesz zmieniać swoje otoczenie i wspomagać społeczność ludzi żyjących blisko Ciebie lub tych oddalonych od Ciebie o setki kilometrów. Tym samym przyczyniasz się do tego, że Ty sam żyjesz w lepszym świecie, co bez wątpienia jest pragnieniem każdego. Warto pomagać również dlatego, że karma być może powraca. Oznacza to, że dobro dane innym może kiedyś do Ciebie powrócić w innej, nie mniej cennej formie. Ponadto pomagając, inspirujesz innych do dobrych i szlachetnych działań. Czynione więc przez Ciebie dobro siłą rzeczy rozprzestrzenia się.

Centrum Służby Rodzinie

Ważnym obszarem pomagania jest pomoc instytucjom wspierającym rodziny w potrzebie. Taką instytucją jest działające w Łodzi Centrum Służby Rodzinie. Może warto pomyśleć nad darowizną na Centrum Służby Rodzinie? Niesienie pomocy rodzinom w kryzysie jest wyjątkowo wspaniałomyślnym i godnym pochwały czynem. Nie musi to być wielka darowizna – ważne by nie być obojętnym na los łódzkich rodzin i wesprzeć finansowo choćby w małym zakresie centrum im pomagające.

 

Dlaczego warto pomagać innym? Bo bez wątpienia opłaca się pomagać – dbasz przez to o swój dobrostan psychiczny i o świat, w którym żyjesz. Pomaganie wyzwoli w Tobie sporo pozytywne energii i pobudzi do dalszych działań. Słyszałeś może o efekcie motyla? Mały dobry czyn może sprawić, że gdzieś na świecie wydarzy się jakieś dużo większe dobro.W arto zmieniać świat i angażować się w czynienie dobra – tylko wtedy możemy mieć autentyczne poczucie sprawczości i świadomość, że dzięki nam inni ludzie są trochę szczęśliwsi.